Kaikki artikkelit

Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2018 - #4 Legacy 30.9 (päivitetty 14.8)
26.01.2018


Sensei's #3 Modern - Top8 Dekkilistat
14.08.2018


Sensein Team-Constructed Dekkilistat ja pistetilannepäivitys
20.06.2018


Sensei's #2 Legacy - Metajakauma ja Dekkilistat
18.04.2018


Sensei's Modern #1 - Dekkilistat, Metajakauma etc.
26.03.2018


FNM-Sankari - UG Merfolk
08.02.2018


FNM-Sankari - UW Auras jälkimainingit
01.02.2018


FNM-Sankari - UW Auras
25.01.2018


Sensei's Invitational - infot (striimi la ja su)
18.01.2018


RG Dinosaurs - Toinen kerta toden sanoo
16.01.2018


WB Vampyyrit - Valkosipulit valmiina?
12.01.2018


UG Merfolk - Kumena ja kaverit
11.01.2018


UR Piraatit - Joko lähtee?
10.01.2018


Uusia tuotteita ja turnauksia 2018!
08.01.2018


Black Friday ja viivästyksiä postituksessa
23.11.2017


SDS Pääturnaus #5 (Modern) Dekkilistat, Meta, pistetilanne etc.
06.11.2017


SDS Turnaussarja: mistä on kyse?
31.10.2017


SDS Pääturnaus #4 (Legacy) dekkilistat, metaa ja tulevasta
09.10.2017


Ixalan Deck Tech: BW Vampyyrit
27.09.2017


Ixalan Deck Tech: GR Dinosaurukset
18.09.2017


Suoraan muoveista kentälle - Commander 2017 testiä
07.09.2017


Sensei täyttää 2-vuotta! Yrittäjän tuntoja, tulevista tuotteista ja turnauksista etc.
19.08.2017


SDS Turnaussarja 2017 #3 Modern - dekkilistoja ja metaa
27.07.2017


SDS Pääturnaus #2 (Legacy) dekkilistat, sekä turnausinfoja kesälle
12.04.2017


SDS Trial 1.4 @ Oh My Game - Dekkilistat
04.04.2017


Sensei's Divining Shop Invitational 2016 14.-15.1 pelaajaprofiilit ja turnausinfot
11.01.2017


Sensei's Divining Shop - Turnaussarja#4 (Legacy 11.12)
21.06.2016


EDH - Landbaset
27.07.2016


Artikkeli - EDH
20.04.2016


SDS Pääturnaus #4 (Legacy) dekkilistat, metaa ja tulevasta

09.10.2017 Lauri Pispa

Uusin pistetilanne päivettynä. Top8 dekkilistat ja metajakauma. Tietoa myös tulevista turnauksista.

Neljäs turnaus pelattiin eilen ja vaikka lokakuu on turnausähkyinen, niin paikalle saapui 41 pelaajaa. Voittajaksi kruunattiin Lassi Ahlberg joka kirkasti edellisen turnauksen toisen sijan. Lassin voitto mahdollistaa pisteillä Invitationaliin pääsyn yhdelle pelaajalle, koska hän oli korkealla pistetilanteessa. Invitational slottien tilanne siis mutkistuu. 

Seuraava turnaus on siis Modernia ja päivämäärä on 5.11. Viimeinen Legacy turnaus huipentaa vuoden 3.12. Muista, että viimeisessä turnauksessa 1.5 kertaiset pisteet, joten pistetilanne voi vielä lopussa muuttua, eli eikun slottia hakemaan. 

Invitational slotin ovat  tähän mennessä napanneet:

#1 turnauksen voittaja: Aleksi Kaitila
#2 turnauksen voittaja: Markku Anttila
#3 turnauksen voittaja: Joonas Palsio
#4 turnauksen voittaja Lassi Ahlberg

Pistetilanne neljännen turnauksen jälkeen:

1.Lahonen, Leo 34 p
2.Heikinheimo, Mikael 33 p
3.Roope Metsä 30 p
-.Jere Hallikainen 30 p
5.Ari Hämäläinen 21 p
-.Ville Räisänen 21 p
7.Kalle Saleva 20 p
-.Janne Öhman 20 p
-.Arttu Huikuri 20 p
10.Ville Kaukoranta 18 p
Aaltonen, Janne 18 p
Niklas Nylund 17 p
Tommi Äärelä 17 p
Lammi, Riku 16 p
Ohra-aho, Jetro 16 p
Otso Rouhiainen 16 p
Juha Hopponen 15 p
Atte Vartiainen 15 p
Ville Komulainen 15 p
Ayvasik, Sami 14 p
Tommi Heikinniemi 13 p
Laitila, Ismo 13 p
Jani Ikävalko 11 p
Joonas Eloranta 11 p
Erkka Jouste 11 p
Salo, Jaakko 11 p
Riitahaka Taneli 10 p
Samuli Hirvonen 9 p
Thoren, Nico 9 p
Sebastian Markus 9 p
Laurila, Janne 9 p
Tuominen Tuomas 9 p
Ruusuvuori, Juho 7 p
Piiroinen Petri 7 p
Pekka Lähteenmäki 7 p
Vanhatupa, Juha-matti 7 p
Himmanen, Joonas 7 p
Saikkonen Jouni 6 p
Hurskainen Toni 6 p
Salminen Niko 5 p
Ulvinen, Sami-petteri 5 p
Leung, Tomi 5 p
Teittinen Mikael 5 p
Ville Kaijasaari 5 p
Ojala Antti 5 p
Pitkälä, Aleksi 5 p
Salmenharju, Auvo 5 p
Palmroth, Tony 5 p
Pulze Aarne 4 p
Routasaari, Toni 4 p
Sarja Risto 4 p
Eloranta, Joonas 4 p
Jukka Pollari 4 p
Antti Malin 4 p
Matti Bräysy 4 p
Karsikas, Sami 4 p
Juho Heikkonen 4 p
Matti Kivelä 4 p
Pasi Savolainen 4 p
Vahtera Mikael 4 p
Pyykkönen Roope 3 p
Kullberg Jari 3 p
Ahokas Jussi 3 p
Juntunen Henri 3 p
Koskinen, Ari 3 p
Sundell Josua 3 p
Parkkonen Tomi 3 p
Riikonen Aleksi 3 p
Karpale Antti 3 p
Simo Stigman 3 p
Kettunen Heri 3 p
Rautaparta Reko 2 p
Terho Antti 2 p
Mikko Andersson 2 p
Ville Kärkkäinen 2 p
Pietikäinen Viljami 2 p
Törnström Lauri 2 p
Siivonen Lauri 2 p
Erik Lehtonen 2 p
Huttunen Aaro 2 p
Moisio, Alex 2 p
Hirsilä Matias 2 p
Chen, Jiahao 2 p
Maurinsalo, Kalle 2 p
Topp Miro 2 p
Lyytikäinen Niklas 2 p
Sippu, Samuli 2 p
Juote, Jesse 2 p
Yli-lantta, Valtteri 2 p
Marski Sampo 2 p
Valtteri Yli-Lantta 2 p
Timo Someroja 2 p
Liukkonen Arto 2 p
Hotti Timo 2 p
Eerola Ville 2 p
Kallioinen Sami 2 p
Nieminen Teemu 2 p
Heinonen Joonas 2 p
Santtu Onikki 2 p
Joonas Kylä-Harakka 2 p
Atte Mäkelä 2 p
Malm, Janne 2 p
Nyberg, Tuomas 1 p
Ojanen, Jaakko 1 p
Nurminen, Rene 1 p
Jukola, Aleksi 1 p
Salminen, Simo 1 p
Pekurinen, Antti 1 p
Jääskelä, Jukka 1 p
Tynkkynen Esko 1 p
Grundström Toni 1 p
Harikainen Anna-Kaisa 1 p
Karppinen Panu 1 p
Katalkin Jussi 1 p
Kivi Tapani 1 p
Kohvakka Janne 1 p
Korhonen Niko 1 p
Kuirinlahti Aleksi 1 p
Kuivalainen Jarmo 1 p
Marinos-Xidis Dimitric 1 p
Kaijasaari Ville 1 p
Munnukka Matti 1 p
Niskanen Erik 1 p
Kairento Tero 1 p
Antti Silfer 1 p
Juho Hintikka 1 p

#4 turnauksen meta-jakauma:

5 Aggro Loam
4 Reanimator
2 D&T
2 Grixis Delver
2 Infect
2 Maverick
2 Eldrazi
2 Pox
2 Elves
2 Burn
2 Stompy
1 4c Delver
1 UR Delver
1 RUG Delver
1 UW Control
1 Grixis Control
1 12-Post
1 UW Prison
1 Sneak & Show
1 Solidarity
1 Enchantments
1 Storm
1 4c Leovold
1 U-Painter
1 Shardless BUG

Huomioitavaa on ehdottomasti Aggro Loamien määrä, en ole koskaan nähnyt isommissakaan turnauksissa 5 kappaletta. Dekki on suosittu Suomessa, muttei niinkään suuressa maailmassa, siltikin se suorittaa aina vahvasti. Tosin tällä kertaa vain yksi ylsi top8 pilottina Joonas Eloranta ja viikko kokemusta Legacystä. Myös BR Reanimator on selvästi nostanut päätään, dekki on verrattaen halpa ja suorittaa mainiosti, top 8 päätyi kaksi kappaletta. Muuten jakauma on aika hajananinen, yhteensä neljä Delver-varianttia oli mukana.

Sitten top 8 listojen pariin:

#1 Lassi Ahlberg - D&T

2 Cavern of Souls
3 Karakas
10 Plains
4 Rishadan Port
4 Wasteland

4 Flickerwisp
2 Mirran Crusader
4 Mother of Runes
1 Palace Jailer
4 Recruiter of the Guard
1 Sanctum Prelate
4 Stoneforge Mystic
4 Thalia, Guardian of Thraben
2 Phyrexian Revoker

4 Aether Vial
1 Batterskull
1 Sword of Fire and Ice
1 Umezawa's Jitte
4 Swords to Plowshares

SB:

1 Containment Priest
2 Council's Judgement
4 Ethersworn Canonist
1 Faerie Macabre
2 Gideon, Ally of Zendikar
1 Grafdigger's Cage
2 Path to Exile
1 Rest in Peace
1 Surgical Extraction

#2 Janne Öhman - BR Reanimator

4 Badlands
4 Blackcleave Cliffs
1 Bloodstained Mire
3 Verdant Catacombs
1 Marsh Flats
1 Swamp

4 Griselbrand
3 Jin-Gitaxia, Core Augur
1 Tidespout Tyrant

4 Entomb
4 Reanimate
3 Dark Ritual
2 Unmask
4 Shallow Grave
3 Animate Dead
4 Lotus Petal
4 Faithless Looting
3 Cabal Therapy
4 Gitaxian Probe
3 Collective Brutality

SB:

1 Iona, Shield of Emeria
1 Dark Depths
1 Oona's Prowler
1 Nether Spirit
1 Oversold Cemetery
1 Thespian's Stage
1 Sire of Insanity
1 Inkwell Leviathan
1 Darkblast
1 Elesh Norn, Grand Cenobite
1 Buried Alive
1 Oath of Ghouls
1 Ashen Rider
1 Raven's Crime
1 Dread of Night

#3.-4. Mikael Heikinheimo - Maverick

2 Bayou
2 Forest
1 Horizon Canopy
1 Karakas
1 Marsh Flats
1 Plains
2 Savannah
1 Scrubland
3 Verdant Catacombs
4 Wasteland
4 Windswept Heath
1 Dryad Arbor

4 Deathrite Shaman
1 Gaddock Teeg
4 Knight of the Reliquary
4 Mother of Runes
1 Noble Hierarch
1 Qasali Pridemage
2 Renegade Rallier
1 Scavenging Ooze
1 Scryb Ranger
2 Stoneforge Mystic
3 Thaia, Guardian of Thraben

1 Sword of Fire and Ice
1 Umezawa's Jitte
1 Sylvan Library
4 Green Sun's Zenith
2 Abrupt Decay
4 Swords to Plowshares

1 Abrupt Decay
1 Bojuka Bog
1 Collective Brutality
1 Ethersworn Canonist
2 Faerie Macabre
1 Garruk Relentless
1 Pithing Needle
1 Qasali Pridemage
3 Thoughtseize
1 Tireless Tracker
2 Zealous Persecution

#3.-4. Janne Aaltonen - Grixis Delver

4 Flooded Strand
3 Polluted Delta
1 Scalding Tarn
4 Wasteland
3 Volcanic Island
2 Underground Sea
1 Tropical Island

4 Delver of Secrets
4 Deathrite Shaman
4 Young Pyromancer
2 Gurmag Angler

1 Fatal Push
4 Lightning Bolt
3 Stifle
4 Gitaxian Probe
4 Brainstorm
4 Ponder
4 Daze
4 Force of Will

SB:

2 Cabal Therapy
2 Surgical Extraction
2 Dread of Night
2 Forked Bolt
1 Red Elemental Blast
1 Pyroblast
1 Ancient Grudge
1 Grafdigger's Cage
1 Pithing Needle
1 Baleful Strix
1 Abrupt Decay

#5.-8. Joonas Eloranta - Aggro Loam

1 Badlands
1 Barren Moor
2 Bayou
1 Cabal Pit
1 Dryad Arbor
1 Forest
1 Ghost Quarter
3 Grove of the Burnwillows
1 Karakas
1 Maze of Ith
1 Savannah
1 Scrubland
1 Taiga
1 Tranquil Thicket
4 Verdant Catacombs
4 Wasteland
2 Windswept Heath

4 Dark Confidant
1 Gaddock Teeg
4 Knight of the Reliquary
1 Ramunap Excavator
1 Scavenging Ooze

3 Abrupt Decay
2 Green Sun's Zenith
2 Life from the Loam
3 Punishing Fire
4 Chalice of the Void
3 Liliana of the Veil
4 Mox Diamond
1 Sylvan Library

SB:

2 Containment Priest
2 Golgari Charm
1 Reclamation Sage
3 Surgical Extraction
2 Swords to Plowshares
2 Thalia, Guardian of Thraben
1 Toxic Deluge
1 Thoughtseize
1 Vindicate

#5.-8. Jere Hallikainen - BR Reanimator

2 Badlands
3 Polluted Delta{/card]
2 [card]Swamp

4 Bloodstained Mire
1 Scrubland

4 Griselbrand
1 Sire of Insanity
1 Tidespout Tyrant
4 Chancellor of the Annex
4 Entomb
4 Exhume
4 Reanimate
4 Dark Ritual
4 Unmask
4 Animate Dead
4 Lotus Petal
4 Faithless Looting
4 Collective Brutality 
2 Chrome Mox

SB:
1 Iona, Shield of Emeria
1 Elesh Norn, Grand Cenobite
4 Wear // Tear
4 Faerie Macabre
2 Pithing Needle
1 Duress
1 Children of Korlis
1 Archtype of Endurance

 #5.-8. Juha Hopponen - Eldrazi

4 Ancient Tomb
4 Cavern of Souls
3 City of Traitors
4 Eldrazi Temple
4 Eye of Ugin
1 Karakas
2 Urborg, Tomb of Yawgmoth
4 Wasteland
4 Endbringer
2 Endless One
4 Matter Reshaper
3 Oblivion Sower
4 Reality Smasher
4 Thought-Knot Seer
1 Ulamog, the Ceaseless Hunger
2 Warping Wail
4 Chalice of the Void
4 Grim Monolith
2 Sorcerous Spyglass

SB:

2 Dismember
2 All is Dust
4 Leyline of the Void
3 Ratchet Bomb
4 Thorn of Amethyst

#5.-8. Erkka Jouste - Grixis Control

4 Polluted Delta
2 Bloodstained Mire
2 Misty Rainforest
1 Scalding Tarn
1 Underground Sea
1 Volcanic Island
1 Badlands
3 Island
2 Swamp
1 Mountain

4 Young Pyromancer
3 Snapcaster Mage
2 Gurmag Angler
1 Tasigur, the Golden Fang

1 Jace, the Mind Sculptor
1 Liliana of the Veil
3 Lightning Bolt
4 Brainstorm
4 Ponder
4 Gitaxian Probe
4 Cabal Therapy
4 Force of Will
1 Reanimate
2 Kolaghan's Command
2 Fatal Push
1 Engineered Explosives
1 Murderous Cut

SB:

1 Back to Basics
1 Blood Moon
1 Diabolic Edict
1 Grafdigger's Cage
1 Invasive Surgery
2 Mindbreak Trap
1 Pithing Needle
2 Pyroblast
2 Surgical Extraction
1 Thoughtseize
1 Toxic Deluge
1 True-Name Nemesis