Kaikki artikkelit

Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2018 - Info (pistetilanne päivitetty 20.6)
26.01.2018


Sensein Team-Constructed Dekkilistat ja pistetilannepäivitys
20.06.2018


Sensei's #2 Legacy - Metajakauma ja Dekkilistat
18.04.2018


Sensei's Modern #1 - Dekkilistat, Metajakauma etc.
26.03.2018


FNM-Sankari - UG Merfolk
08.02.2018


FNM-Sankari - UW Auras jälkimainingit
01.02.2018


FNM-Sankari - UW Auras
25.01.2018


Sensei's Invitational - infot (striimi la ja su)
18.01.2018


RG Dinosaurs - Toinen kerta toden sanoo
16.01.2018


WB Vampyyrit - Valkosipulit valmiina?
12.01.2018


UG Merfolk - Kumena ja kaverit
11.01.2018


UR Piraatit - Joko lähtee?
10.01.2018


Uusia tuotteita ja turnauksia 2018!
08.01.2018


Black Friday ja viivästyksiä postituksessa
23.11.2017


SDS Pääturnaus #5 (Modern) Dekkilistat, Meta, pistetilanne etc.
06.11.2017


SDS Turnaussarja: mistä on kyse?
31.10.2017


SDS Pääturnaus #4 (Legacy) dekkilistat, metaa ja tulevasta
09.10.2017


Ixalan Deck Tech: BW Vampyyrit
27.09.2017


Ixalan Deck Tech: GR Dinosaurukset
18.09.2017


Suoraan muoveista kentälle - Commander 2017 testiä
07.09.2017


Sensei täyttää 2-vuotta! Yrittäjän tuntoja, tulevista tuotteista ja turnauksista etc.
19.08.2017


SDS Turnaussarja 2017 #3 Modern - dekkilistoja ja metaa
27.07.2017


SDS Pääturnaus #2 (Legacy) dekkilistat, sekä turnausinfoja kesälle
12.04.2017


SDS Trial 1.4 @ Oh My Game - Dekkilistat
04.04.2017


Sensei's Divining Shop Invitational 2016 14.-15.1 pelaajaprofiilit ja turnausinfot
11.01.2017


Sensei's Divining Shop - Turnaussarja#4 (Legacy 11.12)
21.06.2016


EDH - Landbaset
27.07.2016


Artikkeli - EDH
20.04.2016


SDS Pääturnaus #5 (Modern) Dekkilistat, Meta, pistetilanne etc.

06.11.2017 Lauri Pispa

Uusin pistetilanne päivettynä. Top8 dekkilistat ja metajakauma.

Viiides turnaus pelattiin eilen, paikalla oli 47 pelaajaa. Voittajaksi taktisten käänteiden jälkeen Aleksi Pitkälä. Aleksi nousi Invitationaliin kärkisijojen ulkopuolelta, joten tilanne sloteista vain kiristyy. Tilanne ennen viimeistä turnausta on kutkuttava, mahdollisuus Invitationaliin on vielä kaikilla viimeiseen turnaukseen saapuvilla, kiitos puolitoistakertaisten pisteiden.

Seuraava ja vuoden viimeinen turnaus on Legacyä ja päivämäärä on 3.12. Muista, että viimeisessä turnauksessa 1.5 kertaiset pisteet, joten nyt jos koskaan kannattaa tulla pelaamaan!

Invitational slotin ovat  tähän mennessä napanneet:

#1 turnauksen voittaja: Aleksi Kaitila
#2 turnauksen voittaja: Markku Anttila
#3 turnauksen voittaja: Joonas Palsio
#4 turnauksen voittaja Lassi Ahlberg
#5 turnauksen voittaja Aleksi Pitkälä

Pistetilanne neljännen turnauksen jälkeen:

1.Lahonen, Leo 41 p
2.Jere Hallikainen 41 p
3.Tommi Äärelä 37 p
-.Roope Metsä 37 p
5.Mikael Heikinheimo 35 p
6.Ari Hämäläinen 25 p
7.Himmanen, Joonas 22p
-.Ville Kaukoranta 22 p
-.Janne Öhman 22 p
10.Ville Räisänen 22 p
Kalle Saleva 20 p
Arttu Huikuri 20 p
Atte Vartiainen 19 p
Aaltonen, Janne 18 p
Vanhatupa, Juha-matti 18 p
Riku Lammi 18 p
Otso Rouhiainen 18 p
Niklas Nylund 17 p
Ville Komulainen 17 p
Ohra-aho, Jetro 16 p
Sebastian Markus 16 p
Sami Ayvasik 16 p
Joonas Eloranta 16 p
Juha Hopponen 15 p
Valtteri Saari 15 p
Tommi Heikinniemi 13 p
Laitila, Ismo 13 p
Huttunen Aaro 13 p
Hurskainen Toni 13 p
Erkka Jouste 13 p
Karppinen Panu 12 p
Jani Ikävalko 11 p
Salo, Jaakko 11 p
Laurila, Janne 11 p
Riitahaka Taneli 10 p
Samuli Hirvonen 9 p
Thoren, Nico 9 p
Tuominen Tuomas 9 p
Pekka Lähteenmäki 8 p
Ruusuvuori, Juho 7 p 
Piiroinen Petri 7 p
Saikkonen Jouni 6 p
Joonas Kylä-Harakka 6 p
Vahtera Mikael 6 p
Routasaari, Toni 6 p
Palmroth, Tony 6 p
Salminen Niko 5 p
Ulvinen, Sami-petteri 5 p
Leung, Tomi 5 p
Teittinen Mikael 5 p
Ville Kaijasaari 5 p
Ojala Antti 5 p
Salmenharju, Auvo 5 p
Pulze Aarne 4 p
Sarja Risto 4 p
Jukka Pollari 4 p
Antti Malin 4 p
Matti Bräysy 4 p
Karsikas, Sami 4 p
Juho Heikkonen 4 p
Matti Kivelä 4 p
Pasi Savolainen 4 p
Siivonen Lauri 4 p
Pyykkönen Roope 3 p
Kullberg Jari 3 p
Ahokas Jussi 3 p
Juntunen Henri 3 p
Koskinen, Ari 3 p
Sundell Josua 3 p
Parkkonen Tomi 3 p
Riikonen Aleksi 3 p
Karpale Antti 3 p
Simo Stigman 3 p
Kettunen Heri 3 p
Juho Hintikka 3 p
Kairento Tero 3 p
Moisio, Alex 3 p
Rautaparta Reko 2 p
Terho Antti 2 p
Mikko Andersson 2 p
Jani Eskelinen 2 p
Ville Kärkkäinen 2 p
Pietikäinen Viljami 2 p
Törnström Lauri 2 p
Erik Lehtonen 2 p
Hirsilä Matias 2 p
Chen, Jiahao 2 p
Maurinsalo, Kalle 2 p 
Topp Miro 2 p
Lyytikäinen Niklas 2 p
Sippu, Samuli 2 p
Juote, Jesse 2 p 
Yli-lantta, Valtteri 2 p
Marski Sampo 2 p
Valtteri Yli-Lantta 2 p
Timo Someroja 2 p 
Liukkonen Arto 2 p
Hotti Timo 2 p
Eerola Ville 2 p
Kallioinen Sami 2 p
Nieminen Teemu 2 p
Heinonen Joonas 2 p
Santtu Onikki 2 p
Atte Mäkelä 2 p
Malm, Janne 2 p 
Ville Nevalainen 2 p
Nyberg, Tuomas 1 p 
Ojanen, Jaakko 1 p 
Nurminen, Rene 1 p 
Jukola, Aleksi 1 p 
Salminen, Simo 1 p 
Pekurinen, Antti 1 p 
Jääskelä, Jukka 1 p
Tynkkynen Esko 1 p
Grundström Toni 1 p
Harikainen Anna-Kaisa 1 p
Katalkin Jussi 1 p
Kivi Tapani 1 p
Kohvakka Janne 1 p
Korhonen Niko 1 p
Kuirinlahti Aleksi 1 p
Kuivalainen Jarmo 1 p
Marinos-Xidis Dimitric 1 p
Kaijasaari Ville 1 p
Munnukka Matti 1 p
Niskanen Erik 1 p
Antti Silfer 1 p
Timo Möttönen 1 p
Aki Vainio 1 p

Metajakauma:

Naya Burn 6
Jeskai Control 3
Eldrazi Tron 3
Bring to Light Scapeshift 2
Ug Merfolk 2
UR Storm 2
Jeskai Nahiri 2
Grixis DS 2
Abzan Viziel Coco 2
Mono-W Hatebears 2
UW Control 2
Sultai Lantern 2
RG Ponza 2
Sultai Delirium 1
UR Breach 1
Affinity 1
Abzan 1
8-Rack 1
Dredge 1
GB Tron 1
BW Solemnity 1
Skred Red 1
Bant Eldrazi 1
BW Eldrazi & Taxes 1
Mardu Planeswalkers 1
Bant Knightfall 1
BW Eldrazi 1
Mono-B Infect 1

Kuten huomata saattaa, Burnia lukuunottamatta meta oli varsin värikäs. Huomioittavaa on Affinityn vähäinen määrä, sekä GBx dekkien katoaminen kartalta. Myös kaksi kappaletta Grixis Death's Shadowta on mielestäni vähän. Top8:n perusteella Jeskai Control suoritti mainiosti ja odotan sen nousevan tier1 dekkien joukkoon. Yksittäisenä huomiona Valtteri Saaren Sultai Delirium, joka on hänen itse kehittämänsä pakka ja pelejä seuranneena meno oli vakuuttavaa. Sidekorttien vähyys Stormia vastaan kostautui Semeissä, vaikkakin pelit olivat tiukkoja.

Top8 dekkilistat:

#1 UR Storm, Aleksi Pitkälä

4 Baral, Chief of Compliance
3 Goblin Electromancer
4 Desperate Ritual
4 Pyretic Ritual
4 Manamorphose
4 Gifts Ungiven
4 Serum Visions
4 Sleight of Hand
3 Grapeshot
3 Remand
2 Past in Flames
2 Opt
1 Peer Through Depths
1 Noxious Revival
4 Spirebluff Canal
3 Shivan Reef
4 Scalding Tarn
2 Steam Vents
1 Polluted Delta
2 Island
1 Mountain

SB:

3 Empty the Warrens
3 Lightning Bolt
2 Dispel
2 Pyroclasm
1 Anger of the Gods
1 Blood Moon
1 Shattering Spree
1 Repeal
1 Echoing Truth

#2 Jeskai Control, Tommi Äärelä

4 Celestial Colonnade
3 Cryptic Command
2 Electrolyze
4 Flooded Strand
3 Geist of Saint Traft
2 Hallowed Fountain
3 Island
4 Lightning Bolt
3 Lightning Helix
3 Logic Knot
1 Mountain
4 Path to Exile
1 Plains
1 Sacred Foundry
4 Scalding Tarn
4 Serum Visions
4 Snapcaster Mage
4 Spell Queller
2 Spell Snare
2 Steam Vents
2 Sulfur Falls

SB:

1 Celestial Purge
1 Disdainful Stroke
2 Dispel
1 Engineered Explosives
1 Izzet Staticaster
1 Negate
2 Pia and Kiran Nalaar
2 Relic of Progenitus
1 Supreme Verdict
1 Vendilion Clique
1 Wear / Tear
1 Ceremonious Rejection

 #3-4. Sultai Delirium, Valtteri Saari

4 Blooming Marsh
1 Darkslick Shores
2 Polluted Delta
2 Misty Rainforest
4 Verdant Catacombs
1 Watery Grave
1 Overgrown Tomb
1 Breeding Pool
1 Tectonic Edge
2 Forest
1 Island
1 Swamp
4 Inquisition of Kozilek
4 Traverse the Ulvenwald
4 Fatal Push
1 Thoughtseize
1 Mishra's Bauble
2 Abrupt Decay
3 Jace, Vryn's Prodigy
3 Tarmogoyf
1 Scavenging Ooze
2 Grim Flayer
1 Maelstrom Pulse
1 Tireless Tracker
1 Kitchen Finks
1 Nimble Obstructionist
1 Eternal Witness
1 Liliana, the Last Hope
1 Kalitas, Traitor of Ghet
1 Garruk Relentless
1 Hostage Taker
1 Architects of Will
1 Shriekmaw
1 Thragtusk
1 Ishkanah, Grafwidow
1 Walking Ballista

SB:

1 Thoughtseize
1 Hostage Taker
1 Bojuka Bog
1 Nihil Spellbomb
2 Collective Brutality
2 Bitterblossom
1 Golgari Charm
1 Courser of Kruphix
1 Fulminator Mage
1 Liliana of the Veil
1 Thrun, the Last Troll
1 Creeping Corrosion
1 Distended Mindbender

#3.-4. UR Breach, Joonas Himmanen

4 Emrakul, the Aeons Torn
4 Serum Visions
3 Snapcaster Mage
1 Vendilion Clique
7 Island
1 Mountain
2 Desolate Lighthouse
2 Polluted Delta
2 Flooded Strand
4 Scalding Tarn
2 Steam Vents
2 Sulfur Falls
3 Blood Moon
2 Spreading Seas
2 Cryptic Command
2 Electrolyze
1 Izzet Charm
4 Lightning Bolt
4 Opt
4 Remand
4 Through the Breach

SB:

1 Engineered Explosives
2 Vedalken Shackles
3 Young Pyromancer
2 Abrade
2 Ceremonious Rejection
1 Counterflux
2 Dispel
2 Anger of the Gods

#5.-8. Affinity, Juha-Matti Vanhatupa

4 Archbound Ravager
3 Etched Champion
2 Master of Etherium
2 Memnite
4 Ornithopter
4 Signal Pest
3 Steel Overseer
4 Vault Skirge
4 Cranial Plating
4 Galvanic Blast
4 Mox Opal
4 Springleaf Drum
4 Blinkmoth Nexus
4 Inkmoth Nexus
4 Darksteel Citadel
2 Glimmervoid
1 Mountain
2 Spire of Industry
1 Welding Jar

SB:

2 Thoughtseize
1 Etched Champion
1 Bitterblossom
1 Wear // Tear
1 Ghirapur Ether Grid
1 Negate
2 Dispatch
2 Rest in Peace
2 Ancient Grudge
1 Whipflare
1 Grafdigger's Cage

#5.-8. Naya Burn, Jere Hallikainen

4 Bloodstained Mire
4 Wooded Foothills
2 Arid Mesa
3 Inspiring Vantage
3 Mountain
3 Sacred Foundry
1 Stomping Ground
1 Grim Lavamancer
4 Goblin Guide
4 Monastery Swiftspear
4 Eidolon of the Great Revel
4 Lava Spike
4 Rift Bolt
4 Lightning Bolt
3 Lightning Helix
4 Boros Charm
4 Searing Blaze
4 Skullcrack

SB:

4 Shrine of Burning Rage
4 Destructive Revelry
3 Path to Exile
2 Rest in Peace
1 Shattering Spree
1 Volcanic Fallout

#5.-8. Jeskai Control, Aaro Huttunen

4 Spell Queller
4 Snapcaster Mage
2 Vendilion CLique
4 Lightning Bolt
4 Path to Exile
4 Serum Visions
4 Lightning Helix
3 Logic Knot
3 Electrolyze
4 Cryptic Command
4 Scalding Tarn
4 Flooded Strand
4 Celestial Colonnade
2 Steam Vents
2 Spirebluff Canal
2 Hallowed Fountain
1 Sacred Foundry
3 Island
1 Plains
1 Mountain

SB:

2 Relic of Progenitus
2 Ceremonious Rejection
1 Negate
1 Dispel
1 Anger of the Gods
1 Celestial Purge
1 Elspeth, Sun's Champion
1 Stony Silence
1 Wear // Tear
1 Detention Sphere
1 Izzet Staticaster
1 Engineered Explosives
1 Supreme Verdict

#5.-8. Jeskai Nahiri, Panu Karppinen

1 Emrakul, the Aeon's Torn
4 Nahiri, the Harbinger
4 Snapcaster Mage
2 Vendilion Clique
4 Lightning Bolt
4 Path to Exile
3 Lightning Helix
3 Remand
2 Logic Knot
1 Negate
2 Cryptic Command
4 Serum Visions
2 Supreme Verdict
4 Flooded Strand
3 Scalding Tarn
1 Arid Mesa
2 Hallowed Fountain
2 Steam Vents
1 Sacred Foundry
3 Celestial Colonnade
1 Sulfur Falls
1 Spirebluff Canal
2 Ghost Quarter
2 Island
1 Plains
1 Mountain

SB:

1 Anger of the Gods
1 Ceremonious Rejection
2 Engineered Explosives
3 Geist of Saint Traft
1 Ghost Quarter
1 Negate
1 Rest in Peace
3 Spell Queller
2 Surgical Extraction