Kaikki artikkelit

Sensei’s Divining Shop tarjoaa Magic: the Gathering valmennusta
26.04.2020


Suuri hinta- ja saldopäivitys (päivitetty 18.6)
24.03.2020


Sensei'n koronatiedote
16.03.2020


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2020 - Infothread (Legacy 22.3 PERUTTU)
19.01.2020


SDS #1 Modern pistetilanteet ja top 8 listat
28.02.2020


Theros Beyond Death Eternal Katsaus (video)
23.01.2020


SDS Invtitational 2019 - Striimi la + su
10.01.2020


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2019 - Infothread (Team Constructed 8.12)
04.01.2019


Sensei's Team Cons tulokset ja lopulliset pistetilanteet
11.12.2019


Sensei's Unified Modern tulokset etc.
15.11.2019


SDS #5 Modern - dekkilistat, meta ja pistetilanne
15.10.2019


Throne of Eldraine - Legacy ja Modern katsaus
25.09.2019


Dekkiteikki - Bomberman
30.08.2019


Postin lakko 2.9-4.9
02.09.2019


SDS #4 Legacy - Meta, Top8 listat ja pistetilanne
14.08.2019


MC Barcelona - osa 2
25.07.2019


MC Barcelona - osa 1
25.07.2019


Sensei's #3 Modern - Pisteet, Top 8 listat, meta etc.
09.05.2019


Kettujen War of the Spark Modern- ja Legacy-katsaus
04.05.2019


Sensei's turnaussarja - Päivitetyt pistetilanteet
05.04.2019


SDS #1 Legacy - Dekkilistat, metajakauma, pistetilanteet
06.02.2019


Sensein Turnaussarja 2019 - Tiimit
26.01.2019


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2018 Invitational - Top 8 bracket ja dekkilistat
06.01.2019


Sensei's Divining Shop Invitational 2018 - 5.1 - 6.1 (Striimi twitchissä)
04.01.2019


WMC blogi - jälkihöyryt
22.12.2018


WMC blogi - Pelipäivä 2. lauantai
19.12.2018


WMC blogi - Pelipäivä 1. perjantai
18.12.2018


WMC Blogi - päivät 4,5 ja 6: fear and loathing in Barcelona
13.12.2018


WMC blogi - päivä 3. matkustusta ja dekkien valintaa
11.12.2018


WMC blogi - päivä 2. Liverpoolin tuloksia
10.12.2018


WMC blogi - päivä 1. GP Liverpool
08.12.2018


WMC blogi - kuinka tähän tultiin (matkustuspäivä)
07.12.2018


Sensei's turnaussarja - lopullinen pistetilanne etc.
04.12.2018


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2018 - Team Unified Modern 2.12 (päivitetty 8.11)
26.01.2018


Sensei's Legacy #6 Dekkilistat, metajakauma ja pohdintaa
08.11.2018


Sensei's #5 Modern - Päivitetty pistetilanne, Top 8 listat, metajakauma etc.
30.10.2018


Sensei's #3 Modern - Top8 Dekkilistat
14.08.2018


Sensein Team-Constructed Dekkilistat ja pistetilannepäivitys
20.06.2018


Sensei's #2 Legacy - Metajakauma ja Dekkilistat
18.04.2018


Sensei's Modern #1 - Dekkilistat, Metajakauma etc.
26.03.2018


SDS #1 Modern pistetilanteet ja top 8 listat

28.02.2020 Lauri Pispa & Atte Vartiainen

Ensimmäisen turnauksen jälkeiset pistetilanteet ja top 8 listat

Hyvää joutuu välillä odottamaan, tällä kertaa allekirjoittaneen pitkään jatkuneen influenssan takia listojen julkaisu venyi pitkälle. Turnaukseen saapui huikeat 84/82 pelaajaa ja kaikki saatiin mahtumaan, joten tulevaisuudessa tunauksen maksimi on tuo 84 pelaajaa.Voittajaksi selvisi Liukkailla sammakoillaan Ville Kaijasaari. Hieno suoritus myös finaaliin yltäneeltä Lassi Ahlbergiltä kissakomboineen.

Yksilökilpailun pistetilanne ensimmäisen turnauksen jälkeen:

*Kaijasaari, Ville 15
Ahlberg, Lassi 12
Eloranta, Joonas 9
Halonen, Teemu 9
Hirvonen, Samuli 7
Huttunen, Aaro 7
Kauppi, Antti 7
Äärelä, Tommi 7
Pohjola, Jarno 5
Hintikka, Juho 5
Hallikainen, Jere 5
Törnström, Lauri 5
Metsä, Roope 3
Laitila, Ismo 3
Forsström, Henrik 3
Kokko, Sami 3
Anttila, Markku 1
Kivelä, Matti 1
Saari, Ville 1
Korhonen, Niko 1
Koukila, Lauri 1
Mialon, Herman 1
Himmanen, Joonas 1
Huttunen, Jani-petteri 1
Niinisalo, Jarno 1
Poikela, Pasi 1
Vahtera, Mikael 1
Kaitila, Aleksi 1
Rantakari, Akseli 1
Hurskainen, Toni 1
Hämäläinen, Ari 1
Eerola, Ville 1

* merkitty pelaaja on lunastanut itselleen Invitational slotin.

Tiimikisaan osallistuvat tänä vuonna seuraavat tiimit:

Church of Jaloviina - Kalle Saleva, Roope Metsä, Mikko Salin
Magnumit on aina valmiina - Jaakko Kosonen, Jaakko Salo, Markus Immonen
Rollaattori-Tuffat - Jarno Niinisalo, Ville Kaijasaari, Riku Lammi
Team Neuromancer - Sami Ayvasik, Timo Möttönen, Markus Polvivaara
Team Emmätie - Eerik Lehtonen, Mikko Argilander, Jere Ruohonen
Jyväskylän Pulloseura - Antti Humalamäki, Sami Karsikas, Riku Rundelin
Hyvät herrat - Ville Eerola, Jukka Jääskelä, Risto Sarja
Nuoret Sankarit - Anttu Kaipainen, Juha-Matti Vanhatupa, Antti Turtiainen
Team VaSaRa - Mikael Vahtera, Ville Saari, Akseli Rantakari
Joy of Welding - Aleksi Kaitila, Markku Anttila, Ari Hämäläinen
Bois Next Door - Erkka Jouste, Henrik Forsström, Matti Hämäläinen
Kowakian Monkey Lizards - Tuomas Myllykoski, Ville Kaukoranta, Joonas Kylä-Harakka
Team Banned - Tommi Äärelä, Janne Malm, Aleksi Pitkälä
Isompi J - Jarno Pohjola, Jani-Petteri Huttunen, Joel Juuti
Nakkien Uimakoulu - Simo Partinen, Auvo Salmenharju, Pekka Virhiä
Such Fun - Toni Hurskainen, Martti Tolvanen, Harri Turkki
Legacy Masters - Shiyu Miao, Lauri Törnström, Niko Korhonen
Sensein Harjakerho - Mikael Heikinheimo, Atte Vartiainen, Teemu Halonen
MoMa Goyffit - Lassi Ahlberg, Jere Hallikainen, Ville Räisänen
Artturin Draftikerho - Joonas Eloranta, Antti Kauppi, Ismo Laitila
Team **BYE** - Samuli Hirvonen, Janne Laurila, Pekka Lähteenmäki
It's Turn Three Boys - Aaro Huttunen, Sebastian Markus, Otso Rouhiainen

Tiimikisan pistetilanne ensimmäisen turnauksen jälkeen:

Tiimi                                                                           PWP:t                                             Pisteet
Artturin Draftikerho                                                     52                                                     5
Rollaattori-Tuffat                                                         48                                                     3
Joy of Welding                                                             39                                                     2
Sensein harjakerho                                                     39                                                     2
Team VaSaRa                                                              39                                                     1
Legacy Masters                                                           38                                                     1
Isompi-J                                                                        36                                                     1
MoMa Goyffit                                                               36                                                     1
It's turn three boys                                                       35
Hyvät herrat                                                                  33
Church of Jaloviina                                                     32
Bois Next Door                                                             31
Such Fun                                                                       30
TEAM ***BYE***                                                          25
Team Neuromancer                                                    24
Jyväskylän Pulloseura                                                23
Team Emmätie                                                             21
Nakkien Uimakoulu                                                     18
Magnumit on aina valmiina                                       18
Team Banned                                                               16
Kowakian Monkey Lizards                                         15
Nuoret Sankarit                                                             9 

Sitten turnauksen metajakauma:

11 Jund
6 Burn
5 Amulet Titan
4 Dredge
4 Bant Snowblade
4 RG Titanshift
3 Bogles
3 UW Control
3 Infect
3 RG Ponza
3 Mono G Tron
2 4c Saheeli
2 UR Storm
2 Grixis DS
2 Mono R Prowess
2 UW Spirits
2 GW Heliod
Temur Valakut
The Rock
RB Unearth
UR Wizards
Mardu Blade
Merfolk
RG Eldrazi
4c Titan Breach
4c Control
RG Assault Loam
BG Chord
Eldrazi Aggro
Bant Spirits
UR Taking Turns
Humans
Goblins
Savage Temur
Elementals
UB Urza
Sultai Crabvine
UR Fiend
Eldrazi Tron
UR Moon

 Suomessa on jo pitkään luotettu Jundiin ja kuten huomata saattaa, mikään ei ole sen suhteen muuttunut. Huomattavaa on, ettei yksikään Jund yltänyt top kasiin. Amulet Titan on noussut tier 1 dekiksi Dryad of the Ilysian Groven printtaamisen jälkeen, joten useat kopiot eivät ihmetytä. Dredge sai myös uusia vehkeitä, joten oletin sen olevan suosittu. Mielenkiintoista on Eldrazi Tronin vähyys, koska maailmalla ja modossa dekki on varsin suosittu. Hienoa nähdä näin monta erilaista dekkiä pelattavan.

Top8 listat:

#1. Ville Kaijasaari - Bogles

1 Plains
1 Forest
1 Dryad Arbor
4 Horizon Canopy
4 Razorverge Thicket
3 Temple Garden
4 Windswept Heath
2 Wooded Foothills
4 Gladecover Scout
4 Kor Spiritdancer
4 Slippery Bogle
1 All That Glitters
4 Daybreak Coronet
4 Ethereal Armor
1 Gryff's Boon
2 Hyena Umbra
4 Leyline of Sanctity
4 Rancor
1 Sentinel's Eyes
1 Sixth Sense
4 Spider Umbra
2 Spirit Mantle

SB:

2 Damping Sphere
3 Gaddock Teeg
1 Nature's Claim
4 Path to Exile
2 Rest in Peace
3 Seal of Primordium

#2. Lassi Ahlberg - 4c Snowheeli

4 Prismatic Vista
3 Misty Rainforest
3 Windswept Heath
1 Breeding Pool
1 Stomping Ground
1 Temple Garden
1 Snow-Covered Island
1 Snow-Covered Mountain
1 Snow-Covered Plains
4 Snow-Covered Forest
4 Birds of Paradise
4 Noble Hierarch
4 Ice-Fang Coatl
3 Stoneforge Mystic
4 Felidar Guardian
4 Oath of Nissa
4 Arcum's Astrolabe
3 Lightning Bolt
1 Batterskull
1 Sword of Fire and Ice
1 Jace, The Mind Sculptor
4 Saheeli Rai
4 Teferi, Time Raveler

SB:

3 Blood Moon
2 Ashiok, Dream Render
2 Damping Sphere
2 Knight of Autumn
2 Fiery Justice
3 Rest in Peace
1 Kitchen Finks

#3.-4. Joonas Eloranta - Dredge

2 Mountain
2 Blood Crypt
2 Stomping Ground
4 Wooded Foothills
4 Bloodstained Mire
1 Dakmor Salvage
1 Gemstone Mine
3 Copperline Gorge
1 Forgotten Cave
4 Shriekhorn
4 Cathartic Reunion
3 Metchant of the Vale
4 Stinkweed Imp
3 Golgari Thug
3 Ox of Agonas
4 Narcomoeba
4 Bloodghast
3 Prized Amalgam
4 Creeping Chill
3 Life From the Loam
1 Conflagrate

SB:

1 Leyline of the Void
1 Leyline of Sanctity
1 Darkblast
1 Abrupt Decay
1 Blast Zone
1 Ancient Grudge
2 Magus of the Moon
4 Nature's Claim
3 Lightning Axe

#3.-4. Teemu Halonen RG Titanshift

2 Cinder Glade
2 Forest
2 Snow-Covered Forest
2 Snow-Covered Mountain
1 Mountain
1 Sheltered Thicket
1 Castle Garenbrig
3 Windswept Heath
4 Wooded Foothills
4 Stomping Ground
1 Field of the Dead
4 Valakut, the Molten Pinnacle
1 Mwonvuli Acid-Moss
4 Arboreal Grazer
4 Sakura-Tribe Elder
4 Dryad of the Ilysian Grove
4 Primeval Titan
4 Scapeshift
4 Search for Tomorrow
2 Summoner's Pact
3 Farseek

SB:

3 Veil of Summer
4 Obstinate Baloth
2 Fry
2 Damping Sphere
2 Grafdigger's Cage
2 Reclamation Sage

#5.-8. Samuli Hirvonen - Burn

4 Sunbaked Canyon
2 Sacred Foundry
3 Mountain
4 Inspiring Vantage
3 Wooded Foothills
2 Scalding Tarn
1 Bloodstained Mire
1 Arid Mesa
4 Goblin Guide
1 Grim Lavamancer
4 Monastery Swiftspear
4 Eidolon of the Great Revel
4 Lava Spike
4 Lightning Bolt
4 Boros Charm
3 Lightning Helix
4 Searing Blaze
4 Rift Bolt
4 Skewer the Critics

SB:

1 Wear // Tear
2 Shrine of Burning Rage
2 Smash to Smithereens
3 Skullcrack
2 Path to Exile
3 Kor Firewalker
2 Rest in Peace

#5.-8. Aaro Huttunen - UW Control

4 Flooded Strand
4 Field of Ruin
2 Hallowed Fountain
3 Celestial Colonnade
2 Mystic Sanctuary
1 Prairie Stream
2 Scalding Tarn
5 Island
2 Plains
4 Snapcaster Mage
2 Vendilion Clique
3 Jace, the Mind Sculptor
2 Teferi, Time Raveler
1 Narset, Parter of veils
1 Teferi, Hero of Dominaria
4 Path to Exile
4 Opt
3 Cryptic Command
3 Force of Negation
2 Spell Snare
2 Supreme Verdict
1 Detention Sphere
1 Timely Reinforcements
2 Mana Leak

SB:

2 Ashiok, Dream Render
2 Geist of Saint Traft
1 Dovin's Veto
1 Dismember
1 Mystical Dispute
2 Disdainful Stroke
2 Timely Reinforcements
2 Celestial Purge
2 Rest in Peace

#5.-8. Tommi Äärelä - RG Ponza

7 Forest
1 Mountain
4 Stomping Ground
1 Kessig Wolf Run
4 Wooded Foothills
4 Verdant Catacombs
4 Arbor Elf
2 Birds of Paradise
4 Tireless Tracker
2 Courser of Kruphix
4 Bloodbraid Elf
1 Glorybringer
2 Inferno Titan
1 Wrenn and Six
1 Chandra, Torch of Defiance
4 Utopia Sprawl
4 Blood Moon
4 Pillage
4 Stone Rain
2 Lightning Bolt

SB:

2 Ancient Grudge
3 Anger of the Gods
1 Choke
1 Cindervines
1 Grafdigger's Cage
2 Kitchen Finks
1 Obstinate Baloth
2 Scavenging Ooze
2 Trinisphere

#5.-8. Antti Kauppi - UW Spirits

2 Cavern of Souls
4 Flooded Strand
2 Hallowed Fountain
3 Island
2 Moorland Haunt
1 Mutavault
2 Plains
4 Seachrome Coast
1 Waterlogged Grove
3 Aether Vial
4 Drogskol Captain
4 Mausoleum Wanderer
1 Nebelgast Herald
2 Phantasmal Image
4 Rattlechains
4 Selfless Spirit
2 Spectral Sailor
4 Spell Queller
4 Supreme Phantom
2 Spell Pierce
3 Path to Exile
2 Mana Leak

SB:

1 Blessed Alliance
2 Celestial Purge
2 Ceremonious Rejection
1 Deputy of Detention
1 Disenchant
1 Eidolon of Rhetoric
1 Geist of Saint Traft
1 Negate
3 Rest in Peace
2 Azorius Herald

Vuoden toinen turnaus on Legacyä:

Paikka: Ravintola Artturi

Ilmoittautuminen

Aika: 22.3, klo 11.00 (tule ilmoittautumaan 10.30 jälkeen)
Hinta: 25e / 90 sds pistettä
Palkinnot: 20 e pooliin per pelaaja Sensei pisteinä miinus tuomaripalkkiot (5 e menee invitationalin pooliin)
Formaatti: Legacy
Mukaan: Dekkilista, kynä, noppia, lifepad (saa ostettua paikanpäältä)
REL: Comp REL

Uupuuko dekki, mutta haluaisit pelaamaan? Ei hätää, Senseiltä löytyy lukuisia Modern ja Leagacy dekkejä vuokralle. Ota yhteyttä niin saat tarkemmat infot!

Kysymykset ja palaute osoitteeseen info@senseisdiviningshop.fi