Kaikki artikkelit

Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2019 - Infothread (Team Constructed 8.12)
04.01.2019


Sensei's Unified Modern tulokset etc.
15.11.2019


SDS #5 Modern - dekkilistat, meta ja pistetilanne
15.10.2019


Throne of Eldraine - Legacy ja Modern katsaus
25.09.2019


Dekkiteikki - Bomberman
30.08.2019


Postin lakko 2.9-4.9
02.09.2019


SDS #4 Legacy - Meta, Top8 listat ja pistetilanne
14.08.2019


MC Barcelona - osa 2
25.07.2019


MC Barcelona - osa 1
25.07.2019


Sensei's #3 Modern - Pisteet, Top 8 listat, meta etc.
09.05.2019


Kettujen War of the Spark Modern- ja Legacy-katsaus
04.05.2019


Sensei's turnaussarja - Päivitetyt pistetilanteet
05.04.2019


SDS #1 Legacy - Dekkilistat, metajakauma, pistetilanteet
06.02.2019


Sensein Turnaussarja 2019 - Tiimit
26.01.2019


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2018 Invitational - Top 8 bracket ja dekkilistat
06.01.2019


Sensei's Divining Shop Invitational 2018 - 5.1 - 6.1 (Striimi twitchissä)
04.01.2019


WMC blogi - jälkihöyryt
22.12.2018


WMC blogi - Pelipäivä 2. lauantai
19.12.2018


WMC blogi - Pelipäivä 1. perjantai
18.12.2018


WMC Blogi - päivät 4,5 ja 6: fear and loathing in Barcelona
13.12.2018


WMC blogi - päivä 3. matkustusta ja dekkien valintaa
11.12.2018


WMC blogi - päivä 2. Liverpoolin tuloksia
10.12.2018


WMC blogi - päivä 1. GP Liverpool
08.12.2018


WMC blogi - kuinka tähän tultiin (matkustuspäivä)
07.12.2018


Sensei's turnaussarja - lopullinen pistetilanne etc.
04.12.2018


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2018 - Team Unified Modern 2.12 (päivitetty 8.11)
26.01.2018


Sensei's Legacy #6 Dekkilistat, metajakauma ja pohdintaa
08.11.2018


Sensei's #5 Modern - Päivitetty pistetilanne, Top 8 listat, metajakauma etc.
30.10.2018


Sensei's #3 Modern - Top8 Dekkilistat
14.08.2018


Sensein Team-Constructed Dekkilistat ja pistetilannepäivitys
20.06.2018


Sensei's #2 Legacy - Metajakauma ja Dekkilistat
18.04.2018


Sensei's Modern #1 - Dekkilistat, Metajakauma etc.
26.03.2018


FNM-Sankari - UG Merfolk
08.02.2018


FNM-Sankari - UW Auras jälkimainingit
01.02.2018


FNM-Sankari - UW Auras
25.01.2018


Sensei's Invitational - infot (striimi la ja su)
18.01.2018


RG Dinosaurs - Toinen kerta toden sanoo
16.01.2018


WB Vampyyrit - Valkosipulit valmiina?
12.01.2018


UG Merfolk - Kumena ja kaverit
11.01.2018


UR Piraatit - Joko lähtee?
10.01.2018


SDS #4 Legacy - Meta, Top8 listat ja pistetilanne

14.08.2019 Lauri Pispa, Atte Vartiainen & Erkka Jouste

58 pelaajan turnauksen voitti Niko Korhonen 4c Loamilla

Pureudutaan heti metaan joka näyttää seuraavalta:

6 4c Delver
5 UR Delver
5 UW Stoneblade
4 4c Loam
3 Dark Depths (2x Hogaak, 1x Turbo)
3 Elves
3 Eldrazi Aggro
3 SneakyShow
2 Lands
2 Karn Post
2 Death and Taxes
2 Mono-Red Prison
2 Reanimator (1x BR, 1x Grixis)
1 Eldrazi Post
1 RUG Delver
1 4c Snow Control
1 Grixis Control
1 BUG Midrange
1 UW Miracles
1 Burn
1 Aluren
1 Infect
1 Maverick
1 BR Goblins
1 Imperial Painter
1 Bomberman
1 Storm (TES)
1 Mono-Red Sneak Attack
1 Ice Station Zebra (Tin Fins Depths)

Metagame by archetype

Aggro - 21/58 - 36 %
Control - 19/58 - 33 %
Combo - 18/58 - 31 %

Eniten pisteitä keränneet dekit:

Wrenn and Sixin innoittamana 4 c Delver nappasi isoimman siivun metasta. UR Delver sai lisätukea Dreadhorde Arcanistilta ja on nostanut huomattavasti osakkeitaan. Suomessa pelataan aina runsaasti UW Bladea ja Aggro Loamia, joten oletinkin niiden olevan viiden pelatuimman dekin joukossa. Muuten meta oli varsin laaja ja mahtava nähdä, että Legacy voi hyvin. Pelejä seuratessani Wrenn and Six ei näyttänyt niin ylivoimaiselta kun odotin, joten en usko ainakaan kortin banniin jos ei jotain aivan ihmeellistä tapahdu.

Sitten dekkilistojen pariin:

1. Niko Korhonen - 4c "Aggro" Loam

4 Verdant Catacombs
2 Windswept Heath
1 Bayou
1 Scrubland
1 Badlands
1 Taiga
1 Savannah
1 Forest
1 Swamp
3 Grove of the Burnwillows
1 Maze of Ith
1 Blast Zone
1 Barren Moor
1 Tranquil Thicket
1 Barbarian Ring
1 Karakas
4 Wasteland
1 Dryad Arbor
4 Dark Confidant
4 Knight of the Reliquary
1 Scavenging Ooze
1 Gaddock Teeg
3 Wrenn and Six
3 Liliana of the Veil
4 Chalice of the Void
4 Mox Diamond
3 Punishing Fire
3 Abrupt Decay
1 Green Sun's Zenith
1 Sylvan Library
1 Life from the Loam

Sideboard

1 Ajani Vengeant
3 Leyline of the Void
1 Liliana, the Last Hope
2 Plague Engineer
2 Swords to Plowshares
1 Tabernacle at the Pendrell Vale
2 Thalia, Guardian of Thraben
2 Vindicate
1 Vraska, Golgari Queen

2. Teemu Halonen - UR Delver

4 Scalding Tarn
3 Polluted Delta
3 Volcanic Island
3 Snow-Covered Island
1 Mountain
4 Wasteland
4 Delver of Secrets
3 Dreadhorde Arcanist
3 Young Pyromancer
3 True-Name Nemesis
4 Brainstorm
4 Ponder
1 Preordain
4 Lightning Bolt
2 Chain Lightning
4 Stifle
4 Force of Will
4 Daze
2 Spell Pierce

Sideboard

1 Abrade
1 Blood Moon
1 Blue Elemental Blast
1 Forked Bolt
1 Hydroblast
1 Izzet Staticaster
1 Magmatic Sinkhole
1 Narset, Parter of Veils
1 Price of Progress
1 Pyroblast
1 Red Elemental Blast
2 Smash to Smithereens
2 Surgical Extraction

3.-4. Risto Sarja - UW Stoneblade

4 Flooded Strand
4 Prismatic Vista
2 Polluted Delta
1 Tundra
6 Island
3 Plains
4 Stoneforge Mystic
3 Snapcaster Mage
3 True-Name Nemesis
3 Jace, the Mind Sculptor
1 Teferi, Time Raveler
4 Brainstorm
4 Ponder
4 Force of Will
1 Force of Negation
1 Counterspell
3 Spell Pierce
4 Swords to Plowshares
2 Council's Judgment
1 Back to Basics
1 Batterskull
1 Umezawa's Jitte

Sideboard

1 Back to Basics
2 Celestial Purge
1 Containment Priest
2 Flusterstorm
1 Force of Negation
1 Nature's Chant
2 Rest in Peace
2 Supreme Verdict
2 Surgical Extraction
1 Vendilion Clique

3.-4. Joonas Himmanen - UR Delver

4 Scalding Tarn
2 Misty Rainforest
1 Polluted Delta
1 Flooded Strand
3 Volcanic Island
2 Island
1 Mountain
4 Wasteland
4 Delver of Secrets
4 Dreadhorde Arcanist
3 Young Pyromancer
2 True-Name Nemesis
1 Narset, Parter of Veils
4 Brainstorm
4 Ponder
3 Preordain
4 Lightning Bolt
2 Chain Lightning
4 Force of Will
1 Force of Negation
4 Daze
1 Spell Pierce
1 Spell Snare

Sideboard

2 Abrade
1 Flusterstorm
1 Force of Negation
2 Hydroblast
1 Narset, Parter of Veils
2 Price of Progress
1 Pyroblast
1 Red Elemental Blast
2 Surgical Extraction
1 Tormod's Crypt
1 Vapor Snag

5.-8. Auvo Salmenharju - Bomberman

6 Plains
4 Ancient Tomb
4 Cavern of Souls
4 City of Traitors
1 Karakas
4 Monastery Mentor
4 Auriok Salvagers
3 Walking Ballista
4 Karn, the Great Creator
4 Mox Opal
4 Lotus Petal
4 Urza's Bauble
4 Mishra's Bauble
4 Chalice of the Void
3 Mystic Forge
3 Lion's Eye Diamond

Sideboard

1 Cast Out
3 Containment Priest
2 Disenchant
1 Ensnaring Bridge
1 Lion's Eye Diamond
1 Mycosynth Lattice
1 Skysovereign, Consul Flagship
3 Swords to Plowshares
1 Tormod's Crypt
1 Walking Ballista

5.-8. Martti Tolvanen - Mono-Red Prison

11 Snow-Covered Mountain
4 Ancient Tomb
4 City of Traitors
4 Goblin Rabblemaster
4 Legion Warboss
2 Magus of the Moon
4 Simian Spirit Guide
4 Chandra, Torch of Defiance
4 Karn, the Great Creator
4 Chalice of the Void
4 Chrome Mox
4 Trinisphere
4 Blood Moon
3 Fiery Confluence

Sideboard

1 Ensnaring Bridge
1 Helm of Obedience
4 Leyline of the Void
1 Liquimetal Coating
1 Mycosynth Lattice
3 Scab-Clan Berserker
2 Sorcerous Spyglass
1 Tormod's Crypt
1 Walking Ballista

5.-8. Atte Vartiainen - Hogaak Depths

4 Verdant Catacombs
2 Bayou
1 Snow-Covered Forest
1 Snow-Covered Swamp
4 Dark Depths
4 Thespian Stage
2 Khalni Garden
1 Tranquil Thicket
1 Wasteland
1 Sejiri Steppe
4 Urborg, Tomb of Yawgmoth
1 Bojuka Bog
1 Dryad Arbor
3 Hogaak, Arisen Necropolis
4 Satyr Wayfinder
4 Vampire Hexmage
3 Elvish Reclaimer
4 Stitcher's Supplier
3 Mox Diamond
3 Cabal Therapy
4 Thoughtseize
4 Crop Rotation
1 Life from the Loam

Sideboard

3 Abrupt Decay
2 Assassin's Trophy
1 Karakas
2 Pithing Needle
3 Surgical Extraction
3 Sylvan Safekeeper
1 Veil of Summer

5.-8. Joonas Kylä-Harakka - 4c Delver

4 Polluted Delta
4 Scalding Tarn
3 Tropical Island
2 Volcanic Island
1 Underground Sea
1 Badlands
1 Fiery Islet
4 Wasteland
4 Delver of Secrets
4 Tarmogoyf
2 Gurmag Angler
2 True-Name Nemesis
3 Wrenn and Six
4 Force of Will
4 Daze
4 Ponder
4 Brainstorm
4 Lightning Bolt
2 Abrupt Decay
2 Spell Pierce
1 Preordain

Sideboard

1 Blue Elemental Blast
2 Liliana's Triumph
2 Plague Engineer
1 Pyroblast
1 Red Elemental Blast
1 Shenanigans
1 Submerge
2 Surgical Extraction
2 Thoughtseize
2 Winter Orb

Yksilökilpailun pistetilanne näyttää seuraavalta:

*Vartiainen, Atte 38
Heikinheimo, Mikael 24
*Laurila, Janne 23
Halonen, Teemu 21
Sarja, Risto 19
Kylä-harakka, Joonas 17
Juuti, Joel 16
Laitila, Ismo 16
*Korhonen, Niko 15
Himmanen, Joonas 15
*Miao, Shiyu 15
Anttila, Markku 14
Huttunen, Aaro 13
Hirvonen, Samuli 12

-----

Niinisalo, Jarno 10
Kaukoranta, Ville 10
Kaitila, Aleksi 9
HIntikka, Juho 9
Tolvanen, Martti 8
Ahlberg, Lassi 8
Pitkälä, Aleksi 8
Leung, Tomi 8
Malm, Janne 8
Salmenharju, Auvo 7
Kaipainen, Anttu 7
Argillander, Mikko 7
Hämäläinen, Ari 7
Ruusuvuori, Juho 7
Saarinen, Olli 7
Myllykoski, Tuomas 6
Markus, Sebastian 6
Palsio, Joonas 6
Hopponen, Juha 5
Vuorinen, Riku 5
Poumeyrol, Clement 5
Vahtera, Mikael 5
Partinen, Simo 4
Saari, Ville 4
Kettunen, Henri 4
Näppi, Mark 3
Heikinniemi, Tommi 3
Kaijasaari, Ville 3
Eerola, Ville 3
Hurskainen; Toni 3
Keskinen, Juho 3
Pohjola, Jarno 3
Rouhiainen, Otso 3
Hallikainen, Jere 2
Jouste, Erkka 2
Räisänen, Ville 2
Törnström, Lauri 2
Huttunen, Jani-petteri 2
Lammi, Riku 2
Ruohonen, Jere 2
Teräväinen, Ville 2
Vainio, Aki 2
Halme, Joonas 1
Hirsilä, Matias 1
Tuomisto, Ville 1
Vanhatupa, Juha-Matti 1
Eloranta, Joonas 1
Eskola, Teemu 1
Heikkala, Hermanni 1
Immonen, Markus 1
Kivelä, Matti 1
Lehtonen, Eerik 1
Lähteenmäki, Pekka 1
Muurikainen, Matias 1
Möttönen, Timo 1
Nyberg, Tuomas 1
Pikkarinen, Oskari 1
Poikela, Pasi 1
Terho, Antti 1
Vihanto, Sara 1
Virhia, Pekka 1
Äärelä, Tommi 1

* varustetut ovat jo napanneet Invitational slotin

--- merkkaa rajaa Invitational slotin ja ulos jäämisen välillä

Atte on karannut muilta, mutta muuten kisa on todella tiukka ja #5 pääturnaus, sekä kaksi Tiimiturnausta (Unified Modern ja Team Constructed) voivat vielä muuttaa täysin tilanteen, joten jännitystä riittää loppuun asti.

Tiimikisan tilanne:

Tiimi                                            Tiimin PW:T              Tiimikisan pisteet legacystä                      Tiimin kokonaispisteet
Sensein Harjakerho                          47                                            5                                                                   20
Team Kultainen Apina                      34                                            2                                                                    7
Iso-J                                                     6                                              1                                                                    6
***BYE***                                           16                                             1                                                                    6
UMA Goyffit                                       36                                             3                                                                    4
Hyvät Herrat (2.tuotantokausi)      27                                             2                                                                    4
Rollaattori Tuffat                              25                                             1                                                                    4
"It's turn three boys"                         15                                             0                                                                    4
Avengers                                            12                                             0                                                                    2
Superhessut                                      15                                             0                                                                    2
Emmätiä                                             15                                             0                                                                   2
Satanic Tyrant Werewolf                 27                                             1                                                                    1
Rahat ja Kolmipyörä                         16                                             0                                                                    1
Team Turku & Ex                               24                                             0                                                                    1
Lipevä The Bald and the Beautiful 15                                             0                                                                    0
Team 0-3 Drop                                    0                                              0                                                                    0
Pop-peli Elite Pro Team                     0                                              0                                                                    0
Team MVP (Mikä V*tun Pori?)        15                                             0                                                                    0
Kopro Kai                                            25                                             0                                                                    0
Rakettiryhmä                                       0                                              0                                                                    0

Sensein Harjakerho jatkaa vuodesta toiseen vakuuttavaa työtä ja he ovat jo käytännössä varmistaneet tiimikisan voiton. Näyttää tosin siltä, että kaikki Harjakerholaiset nappaavat Invitational Slotin yksilökilpailusta, joka tietenkin tarkoittaa sitä, että tiimikisan Invitational slotti passautuu alaspäin. Tämä tekee tilanteesta todella kutkuttavan, koska käytännössä kaikilla tiimeillä on vielä mahdollisuus kakkossijaan. Jäljellä on yksi pääturnaus ja kaksi tiimiturnausta, joten kisa tulee olemaan huikean tiukka.

Vuoden viides pääturnaus pidetään Hervannassa Ravintola Hertsin tiloissa.

Paikka: Ravintola Hertsi

Aika: 6.10, klo 11.00 (tule ilmoittautumaan 10.30 jälkeen)
Hinta: 25e
Palkinnot: 20 e pooliin Sensei pisteinä miinus tuomaripalkkiot
Formaatti: Modern
Mukaan: Dekkilista, kynä, noppia, lifepad (saa ostettua paikanpäältä)
REL: Comp REL

Ilmoittautuminen

Ruokana pastasalaatti jonka proteiini sopii myös kasvissyöjille, tarkemmat infot heti kun koostumus selviää. Hinta 8 e sisältää myös leivät.

Uupuuko dekki, mutta haluaisit pelaamaan? Ei hätää, Senseiltä löytyy lukuisia Modern dekkejä vuokralle. Ota yhteyttä niin saat tarkemmat infot!

Kysymykset ja palaute osoitteeseen info@senseisdiviningshop.fi