Kaikki artikkelit

Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2019 - Infothread (Team Constructed 8.12)
04.01.2019


Sensei's Unified Modern tulokset etc.
15.11.2019


SDS #5 Modern - dekkilistat, meta ja pistetilanne
15.10.2019


Throne of Eldraine - Legacy ja Modern katsaus
25.09.2019


Dekkiteikki - Bomberman
30.08.2019


Postin lakko 2.9-4.9
02.09.2019


SDS #4 Legacy - Meta, Top8 listat ja pistetilanne
14.08.2019


MC Barcelona - osa 2
25.07.2019


MC Barcelona - osa 1
25.07.2019


Sensei's #3 Modern - Pisteet, Top 8 listat, meta etc.
09.05.2019


Kettujen War of the Spark Modern- ja Legacy-katsaus
04.05.2019


Sensei's turnaussarja - Päivitetyt pistetilanteet
05.04.2019


SDS #1 Legacy - Dekkilistat, metajakauma, pistetilanteet
06.02.2019


Sensein Turnaussarja 2019 - Tiimit
26.01.2019


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2018 Invitational - Top 8 bracket ja dekkilistat
06.01.2019


Sensei's Divining Shop Invitational 2018 - 5.1 - 6.1 (Striimi twitchissä)
04.01.2019


WMC blogi - jälkihöyryt
22.12.2018


WMC blogi - Pelipäivä 2. lauantai
19.12.2018


WMC blogi - Pelipäivä 1. perjantai
18.12.2018


WMC Blogi - päivät 4,5 ja 6: fear and loathing in Barcelona
13.12.2018


WMC blogi - päivä 3. matkustusta ja dekkien valintaa
11.12.2018


WMC blogi - päivä 2. Liverpoolin tuloksia
10.12.2018


WMC blogi - päivä 1. GP Liverpool
08.12.2018


WMC blogi - kuinka tähän tultiin (matkustuspäivä)
07.12.2018


Sensei's turnaussarja - lopullinen pistetilanne etc.
04.12.2018


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2018 - Team Unified Modern 2.12 (päivitetty 8.11)
26.01.2018


Sensei's Legacy #6 Dekkilistat, metajakauma ja pohdintaa
08.11.2018


Sensei's #5 Modern - Päivitetty pistetilanne, Top 8 listat, metajakauma etc.
30.10.2018


Sensei's #3 Modern - Top8 Dekkilistat
14.08.2018


Sensein Team-Constructed Dekkilistat ja pistetilannepäivitys
20.06.2018


Sensei's #2 Legacy - Metajakauma ja Dekkilistat
18.04.2018


Sensei's Modern #1 - Dekkilistat, Metajakauma etc.
26.03.2018


FNM-Sankari - UG Merfolk
08.02.2018


FNM-Sankari - UW Auras jälkimainingit
01.02.2018


FNM-Sankari - UW Auras
25.01.2018


Sensei's Invitational - infot (striimi la ja su)
18.01.2018


RG Dinosaurs - Toinen kerta toden sanoo
16.01.2018


WB Vampyyrit - Valkosipulit valmiina?
12.01.2018


UG Merfolk - Kumena ja kaverit
11.01.2018


UR Piraatit - Joko lähtee?
10.01.2018


SDS #5 Modern - dekkilistat, meta ja pistetilanne

15.10.2019 Lauri Pispa & Atte Vartiainen

Vuoden viimeisessä yksilöturnauksessa Matias Hirsilä kukistaa finaalissa Ville Kaukorannan 

Vuoden viimeiseen pääturnaukseen saapui 83 pelaajaa. Matias Hirsilä luovi Amulet Titan dekillään voittoon. Finaalissa Field of Ruin vei voiton molemmissa peleissä, Ville Kaukoranta pelasi UW Controllia ja ei löytänyt kummassakaan pelissä ajoissa Field of Ruinejaan. Huikea suoritus kaikilta top kasiin päässeiltä ja näyttää vahvasti siltä, että Ville siirtyy tänä vuonna selostajankopista pelaamaan Invitationalissa.

Yksilökilpailun pistetilanne:

1 *Vartiainen, Atte 39
2 Heikinheimo, Mikael 29
3 Sarja, Risto 26
4 Laitila, Ismo 25
5 Juuti, Joel 25
6 *Laurila, Janne 24
7 Kaukoranta, Ville 22
8 Halonen, Teemu 21
9 Kylä-harakka, Joonas 18
10 *Hirsilä, Matias 16
11 Anttila, Markku 15
12 *Miao, Shiyu 15
13 *Korhonen, Niko 15
14 Himmanen, Joonas 15
15 Huttunen, Aaro 14

------

16 Hirvonen, Samuli 13
17 Eerola, Ville 10
18 Niinisalo, Jarno 10
19 Kaitila, Aleksi 9
20 HIntikka, Juho 9
21 Äärelä, Tommi 8
22 Kaipainen, Anttu 8
23 Tolvanen, Martti 8
24 Pitkälä, Aleksi 8
25 Malm, Janne 8
26 Leung, Tomi 8
27 Ahlberg, Lassi 8
28 Lammi, Riku 7
29 Huttunen, Jani-petteri 7
30 Myllykoski, Tuomas 7
31 Markus, Sebastian 7
32 Salmenharju, Auvo 7
33 Saarinen, Olli 7
34 Ruusuvuori, Juho 7
35 Hämäläinen, Ari 7
36 Argillander, Mikko 7
37 Pohjola, Jarno 6
38 Palsio, Joonas 6
39 Halonen, Erkko 5
40 Saari, Ville 5
41 Vuorinen, Riku 5
42 Vahtera, Mikael 5
43 Poumeyrol, Clement 5
44 Hopponen, Juha 5
45 Eloranta, Joonas 4
46 Partinen, Simo 4
47 Kettunen, Henri 4
48 Komonen, Roope 3
49 Forsström, Henrik 3
50 Hallikainen, Jere 3
51 Rouhiainen, Otso 3
52 Näppi, Mark 3
53 Keskinen, Juho 3
54 Kaijasaari, Ville 3
55 Hurskainen; Toni 3
56 Heikinniemi, Tommi 3
57 Vanhatupa, Juha-Matti 2
58 Lähteenmäki, Pekka 2
59 Halme, Joonas 2
60 Vainio, Aki 2
61 Törnström, Lauri 2
62 Teräväinen, Ville 2
63 Räisänen, Ville 2
64 Ruohonen, Jere 2
65 Jouste, Erkka 2
66 Tikhomirov, Maxim 1
67 Ojala, Antti 1
68 Virhia, Pekka 1
69 Vihanto, Sara 1
70 Tuomisto, Ville 1
71 Terho, Antti 1
72 Poikela, Pasi 1
73 Pikkarinen, Oskari 1
74 Nyberg, Tuomas 1
75 Möttönen, Timo 1
76 Muurikainen, Matias 1
77 Lehtonen, Eerik 1
78 Kivelä, Matti 1
79 Immonen, Markus 1
80 Heikkala, Hermanni 1
81 Eskola, Teemu 1

Ennen kahta tiimiturnausta yksilökilpailun tilanne on kutkuttavan tiukka. Kuudella pelaajalla on todella tiukkaa vääntöä viimeisistä sloteista ja onnistuneilla tiimisuorituksilla myös alempaa voidaan tulla vielä ohi. 

Tiimipisteet:

                                                                 Tiimin PW:T                             Tiimikisan pisteet modernista                        Tiimin kokonaispisteet
Sensein Harjakerho                                      37                                                               2                                                                     22
Iso-J                                                                49                                                               5                                                                     11
Team Kultainen Apina                                  47                                                               3                                                                     10
***BYE***                                                        36                                                               1                                                                      7
Hyvät Herrat (2.tuotantokausi)                   36                                                               2                                                                      6
Rollaattori Tuffat                                           32                                                               1                                                                      5
"It's turn three boys"                                      30                                                               1                                                                      5
UMA Goyffit                                                    27                                                               0                                                                      4
Satanic Tyrant Werewolf                              36                                                               1                                                                      2
Superhessut                                                   28                                                               0                                                                      2
Avengers                                                         20                                                               0                                                                      2
Emmätiä                                                          12                                                               0                                                                      2
Team Turku & Ex                                             7                                                                0                                                                      1
Rahat ja Kolmipyörä                                      18                                                               0                                                                      1
Team MVP (Mikä V*tun Pori?)                    12                                                               0                                                                       0
Kopro Kai                                                        21                                                               0                                                                       0
Team 0-3 Drop                                                21                                                              0                                                                       0
Lipevä The Bald and the Beautiful               6                                                                0                                                                       0 
Pop-peli Elite Pro Team                                  0                                                               0                                                                        0
Rakettiryhmä                                                    0                                                               0                                                                        0

Sensein Harjakerho on jo varmistanut voiton tiimikisasta. Mutta harjakerhon jäsenet pääsevät kaikki Invitationaliin yksilökisasta, joten tiimikisan Invitational slotti passautuu alaspäin. Iso-J ja Kultainen Apina ovat parhaissa asetelmissa ennen tiimiturnauksia, mutta alempaakin on hyvin mahdollista nousto toiselle sijalle ja odotan huikean tiukkaa lopetusta.

Sitten metajakauman pariin: 

10 Jund
7 UW Control
6 Mono g Tron
6 Burn
4 Grixis DS
4 UW Blade
3 Eldrazi Tron
3 Dredge
3 Titanshift
3 RG Ponza
2 Living End
2 Bogles
2 Hardened Scales
2 UR Control
2 Dice Factory
Eldrazi Aggro
Esper Control
Amulet Titan
RG Assault Loam
Bant Blink
GW Eldrazi
UR Splinterless Twin
Mardu Nahiri Blade
Mardu Shadow
Merfolk
Bug Shadow
Artifact Ascendancy
Mono r Prison
RG Ramp
Savage Temur
UR Prowess
Whirza
Infect
GW D&T
GW Landfall
Storm
Goblins
Jund DS
BG Rock
4c Copycat
5c Copycat

Tutut dekit olivat pelatuimpien joukossa. Suomessa on aina tykätty pelata Jundia ja UW Controllia. Tron ja Burn ovat aina paikalla, yllättävämpi on Grixis DS:n suosio. Lähiaikoina Jund DS on ollut maailmalla ja modossa suositumpi, voi tietysti olla, että Grixis DS pelaajilla ei ole kortteja tähän versioon. Muuten meta oli hyvin laaja ja mahtava nähdä, että Modern on tällä hetkellä parhaassa tilassa pitkään aikaan.

Top 8 dekkilistat:

#1 Matias Hirsilä - Amulet Titan

4 Simic Growth Chamber
4 Gruul Turf
1 Boros Garrison
4 Gemstone Mine
3 Tolaria West
2 Forest
2 Snow-Covered Forest
1 Slayer's Stronghold
1 Sunhome, Fortress of the Legion
1 Radiant Fountain
1 Vesuva
1 Cavern of Souls
1 Ghost Quarter
1 Khalni Garden
1 Field of the Dead
2 Engineered Explosives
4 Summoner's Pact
1 Pact of Negation
4 Amulet of Vigor
4 Sakura-Tribe Scout
4 Azusa, Lost but Seeking
1 Reclamation Sage
3 Karn, the Great Creator
4 Primeval Titan
4 Ancient Stirrings
1 Coalition Relic

SB:

3 Abrade
1 Hornet Queen
1 Obstinate Baloth
1 Ramunap Excavator
1 Bojuka Bog
1 Negate
1 Force of Vigor
1 Mycosynth Lattice
1 Wurmcoil Engine
1 Pithing Needle
1 Walking Ballista
1 Engineered Explosives
1 Tormod's Crypt

#2 Ville Kaukoranta - UW Control

1 Prismatic Vista
2 Plains
6 Island
4 Field of Ruin
2 Glacial Fortress
2 Hallowed Fountain
4 Flooded Strand
3 Celestial Colonnade
3 Jace, the Mind Sculptor
2 Narset, Parter of Veils
1 Teferi, Hero of Dominaria
3 Teferi, Time Raveler
4 Snapcaster Mage
1 Oust
2 Supreme Verdict
1 Timely Reinforcements
3 Cryptic Command
3 Force of Negation
1 Logic Knot
2 Mana Leak
4 Opt
4 Path to Exile
2 Spell Snare

SB:

2 Timely Reinforcements
2 Celestial Purge
1 Disdainful Stroke
1 Dovin's Veto
2 Monastery Mentor
3 Rest in Peace
2 Stony Silence
1 Settle the Wreckage
1 Surgical Extraction

#3-4 Joel Juuti - Burn

4 Sunbaked Canyon
2 Sacred Foundry
1 Scalding Tarn
3 Mountain
4 Inspiring Vantage
1 Fiery Islet
4 Bloodstained Mire
1 Arid Mesa
4 Goblin Guide
4 Monastery Swiftspear
4 Eidolon of the Great Revel
4 Lava Spike
4 Lightning Bolt
4 Rift Bolt
4 Skewer the Critics
4 Boros Charm
4 Lightning Helix
4 Searing Blaze

SB:

3 Skullcrack
2 Deflecting Palm
3 Path to Exile
4 Smash to Smithereens
3 Rest in Peace

#3-4 Ismo Laitila - Eldrazi Aggro

4 Blast Zone
3 Blinkmoth Nexus
4 Eldrazi Temple[/card]
2 Gemstone Caverns
4 Ghost Quarter
3 Mutavault
1 Scavenger Grounds
2 Wastes
4 Eldrazi Mimic
4 Eternal Scourge
3 Matter Reshaper
4 Reality Smasher
4 Simian Spirit Guide
4 Thought-Knot Seer
4 Dismember
4 Chalice of the Void
1 Karn, Scion of Urza
1 Karn, the Great Creator
4 Serum Powder

SB:

2 Damping Sphere
3 Leyline of the Void
1 Pithing Needle
2 Ratchet Bomb
1 Relic of Progenitus
1 Sorcerous Spyglass
3 Spatial Contortion
2 Warping Wail

#5-8 Tommi Äärelä - Living End

4 Blackcleave Cliffs
1 Blooming Marsh
1 Forest
4 Grove of Burnwillows
1 Overgrown Tomb
1 Stomping Ground
2 Swamp
4 Verdant Catacombs
4 Desert Cerodon
4 Fulminator Mage
4 Horror of the Broken Lands
4 Monstrous Carabid
4 Deadshot Minotaur
3 Simian Spirit Guide
4 Street Wraith
4 Demonic Dread
3 Living End
3 Beast Within
4 Violent Outburst

SB:

1 Force of Vigor
4 Ingot Chewer
4 Leyline of Sanctity
4 Leyline of the Void
2 Ricochet Trap

#5-8 Risto Sarja - 4c Copycat

1 Breeding Pool
1 Misty Rainforest
4 Prismatic Vista
1 Sacred Foundry
2 Snow-Covered Forest
1 Snow-Covered Island
2 Snow-Covered Mountain
2 Snow-Covered Plains
1 Stomping Ground
1 Temple Garden
1 Waterlogged Grove
1 Windswept Heath
2 Wooded Foothills
1 Knight of Autumn
4 Saheeli Rai
2 Teferi, Time Raveler
3 Wrenn and Six
1 Batterskull
4 Birds of Paradise
4 Felidar Guardian
3 Lightning Bolt
1 Magus of the Moon
4 Oath of Nissa
4 Once Upon a Time
2 Path to Exile
3 Seasoned Pyromancer
3 Stoneforge Mystic
1 Sword of Light and Shadow

SB:

2 Alpine Moon
1 Ancient Grudge
1 Collector Ouphe
1 Engineered Explosives
1 Ethersworn Canonist
1 Fiery Justice
1 Gaddock Teeg
1 Ghost Quarter
1 Knight of Autumn
1 Magus of the Moon
2 Rest in Peace
1 Sword of Feast and Famine
1 Thragtusk

#5-8 Ville Eerola - GB Rock

4 Blooming Marsh
1 Castle Loctwain
3 Field of Ruin
1 Hissing Quagmire
2 Nurturing Peatland
2 Overgrown Tomb
2 Snow-Covered Forest
3 Snow-Covered Swamp
1 Treetop Village
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
4 Verdant Catabombs
3 Dark Confidant
1 Hexdrinker
1 Kalitas, Traitor of Ghet
1 Plague Engineer
1 Questing Beast
3 Scavening Ooze
4 Tarmogoyf
2 Tireless Tracker
1 Abrupt Decay
3 Assassin's Trophy
4 Fatal Push
1 Collective Brutality
3 Inquisition of Kozilek
1 Maelstrom Pulse
3 Thoughtseize
4 Liliana of the Veil

SB:

1 Surgical Extraction
1 Collective Brutality
1 Engineered Explosives
1 Abrupt Decay
1 Nihil Spellbomb
1 Force of Vigor
1 Tireless Tracker
1 Kitchen Finks
1 Questing Beast
2 Ashiok, Dream Render
2 Collector Ouphe
2 Plague Engineer

#5-8 Roope Metsä - Jund DS

4 Nurturing Peatland
2 Blood Crypt
1 Overgrown Tomb
4 Bloodstained Mire
4 Verdant Catacombs
1 Stomping Ground
1 Forest
1 Swamp
4 Traverse the Ulvenwald
4 Tarmogoyf
4 Death's Shadow
4 Street Wraith
1 Murderous Rider
4 Mishra's Bauble
4 Thoughtseize
4 Inquisition of Kozilek
3 Manamorphose
4 Fatal Push
1 Liliana of the Veil
2 Temur Battle Rage
2 Kolaghan's Command

SB:

1 Temur Battle Rage
4 Collective Brutality
1 Plague Engineer
1 Liliana of the Veil
1 Collector Ouphe
2 Fulminator Mage
1 Nihil Spellbomb
1 Weather the Storm
1 Alpine Moon
2 Veil of Summer

Vuoden ensimmäinen tiimiturnas pidetään Artturissa 10.11

Muistathan, että tiimikisoihin ei tarvitse tulla tiimikilpailun joukkueella. Voit kasata kokonaan uuden joukkueen tai sujahtaa kahden muun tiimiin. Yksilökilpailuun pisteet tulevat sinulle tiimin sijoituksen mukaisesti.

Paikka: Ravintola Artturi

Aika: 10.11, klo 11.00 (tule ilmoittautumaan 10.30 jälkeen)
Hinta: 20e per pelaaja / 60 e per tiimi (60 SDS tikettiä per pelaaja)
Palkinnot: 20 e pooliin per pelaaja Sensei pisteinä miinus tuomaripalkkiot
Formaatti: Team Unified Modern
Mukaan: Dekkilista, kynä, noppia, lifepad (saa ostettua paikanpäältä)
REL: Comp REL

Ilmoittautuminen

Uupuuko dekki, mutta haluaisit pelaamaan? Ei hätää, Senseiltä löytyy lukuisia Modern ja Leagacy dekkejä vuokralle. Ota yhteyttä niin saat tarkemmat infot!

Kysymykset ja palaute osoitteeseen info@senseisdiviningshop.fi

-Lauri Pispa
Sensei's Divining Shop