Kaikki artikkelit

Sensei’s Divining Shop tarjoaa Magic: the Gathering valmennusta
26.04.2020


Suuri hinta- ja saldopäivitys (päivitetty 18.6)
24.03.2020


Sensei'n koronatiedote
16.03.2020


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2020 - Infothread (Legacy 22.3 PERUTTU)
19.01.2020


SDS #1 Modern pistetilanteet ja top 8 listat
28.02.2020


Theros Beyond Death Eternal Katsaus (video)
23.01.2020


SDS Invtitational 2019 - Striimi la + su
10.01.2020


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2019 - Infothread (Team Constructed 8.12)
04.01.2019


Sensei's Team Cons tulokset ja lopulliset pistetilanteet
11.12.2019


Sensei's Unified Modern tulokset etc.
15.11.2019


SDS #5 Modern - dekkilistat, meta ja pistetilanne
15.10.2019


Throne of Eldraine - Legacy ja Modern katsaus
25.09.2019


Dekkiteikki - Bomberman
30.08.2019


Postin lakko 2.9-4.9
02.09.2019


SDS #4 Legacy - Meta, Top8 listat ja pistetilanne
14.08.2019


MC Barcelona - osa 2
25.07.2019


MC Barcelona - osa 1
25.07.2019


Sensei's #3 Modern - Pisteet, Top 8 listat, meta etc.
09.05.2019


Kettujen War of the Spark Modern- ja Legacy-katsaus
04.05.2019


Sensei's turnaussarja - Päivitetyt pistetilanteet
05.04.2019


SDS #1 Legacy - Dekkilistat, metajakauma, pistetilanteet
06.02.2019


Sensein Turnaussarja 2019 - Tiimit
26.01.2019


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2018 Invitational - Top 8 bracket ja dekkilistat
06.01.2019


Sensei's Divining Shop Invitational 2018 - 5.1 - 6.1 (Striimi twitchissä)
04.01.2019


WMC blogi - jälkihöyryt
22.12.2018


WMC blogi - Pelipäivä 2. lauantai
19.12.2018


WMC blogi - Pelipäivä 1. perjantai
18.12.2018


WMC Blogi - päivät 4,5 ja 6: fear and loathing in Barcelona
13.12.2018


WMC blogi - päivä 3. matkustusta ja dekkien valintaa
11.12.2018


WMC blogi - päivä 2. Liverpoolin tuloksia
10.12.2018


WMC blogi - päivä 1. GP Liverpool
08.12.2018


WMC blogi - kuinka tähän tultiin (matkustuspäivä)
07.12.2018


Sensei's turnaussarja - lopullinen pistetilanne etc.
04.12.2018


Sensei's Divining Shop Turnaussarja 2018 - Team Unified Modern 2.12 (päivitetty 8.11)
26.01.2018


Sensei's Legacy #6 Dekkilistat, metajakauma ja pohdintaa
08.11.2018


Sensei's #5 Modern - Päivitetty pistetilanne, Top 8 listat, metajakauma etc.
30.10.2018


Sensei's #3 Modern - Top8 Dekkilistat
14.08.2018


Sensein Team-Constructed Dekkilistat ja pistetilannepäivitys
20.06.2018


Sensei's #2 Legacy - Metajakauma ja Dekkilistat
18.04.2018


Sensei's Modern #1 - Dekkilistat, Metajakauma etc.
26.03.2018


Sensei's Unified Modern tulokset etc.

15.11.2019 Lauri Pispa & Atte Vartiainen

Tiimi- ja yksilökilpailu ovat todella tiukassa tilanteessa

Sunnuntaina Artturiin saapui paikalle 14 tiimiä, jolloin kierrosmäärä oli viisi plus top4. Finaalissa käytiin paikallistaisto kahden Tamperelaisen tiimin välillä. Voittajaksi nousi Uma Goyffit joka päivitti finaalissa Team Kultaisen Apinan. 3. sija meni Harjakerho Extendedille (Mikael Heikinheimo, Atte Vartiainen ja Sami Kokko) lineupilla: UG Eldrazi, UW Control ja Dredge. Neljänneksi tuli Rahat ja Kolmipyörä (Juho Hintikka, Joonas Himmanen ja Alex Moisio) lineupilla: Jeskai Miracles, GR Titanshift ja Rb Goblins.

Finaaliparin dekkilistat:

#1 UMA Goyffit

Ville Räisänen - Burn

3 Mountain
4 Inspiring Vantage
2 Sacred Foundry
4 Scalding Tarn
2 Sunbaked Canyon
1 Fiery Islet
4 Wooded Foothills
4 Goblin Guide
4 Eidolon of the Great Revel
4 Monastery Swiftspear
4 Lava Spike
4 Rift Bolt
2 Lightning Helix
4 Boros Charm
2 Skullcrack
4 Searing Blaze
4 Skewer the Critics

SB:

1 Grim Lavamancer
2 Skullcrack
2 Path to Exile
4 Smash to Smithereens
2 Relic of Progenitus
3 Kor Firewalker
1 Deflecting Palm

Lassi Ahlberg - 5c Snowheeli

4 Prismatic Vista
4 Misty Rainforest
1 Windswept Heath
1 Breeding Pool
1 Steam Vents
1 Temple Garden
1 Overgrown Tomb
1 Snow-Covered Mountain
1 Snow-Covered Plains
1 Snow-Covered Island
4 Snow-Covered Forest
4 Birds of Paradise
4 Noble Hierarch
4 Arcum's Astrolabe
4 Oath of Nissa
4 Ice-Fang Coatl
3 Coiling Oracle
3 Oko, Thief of Crowns
4 Saheeli Rai
4 Teferi, Time Raveler
4 Felidar Guardian
1 Jace, the Mind Sculptor
1 Vraska, Golgari Queen

SB:

2 Plague Engineer
2 Veil of Summer
1 Collector Ouphe
1 Rest in Peace
2 Ashiok, Dream Render
1 Knight of Autumn
2 Alpine Moon
1 Lavinia, Azorius Renegade
1 Spellskite
2 Force of Negation

Jere Hallikainen - Dredge

1 Arid Mesa
2 Blood Crypt
4 Bloodstained Mire
1 City of Brass
4 Copperline Gorge
3 Forgotten Cave
1 Gemstone Mine
2 Mountain
2 Stomping Ground
4 Bloodghast
3 Golgari Thug
3 Metchant of the Vale
4 Narcomoeba
4 Prized Amalgam
4 Stinkweed Imp
4 Cathartic Reunion
2 Conflagrate
4 Creeping Chill
4 Life from the Loam
4 Shriekhorn

SB:

2 Abrupt Decay
2 Ancient Grudge
1 Blast Zone
2 Damping Sphere
1 Leyline of the Void
3 Lightning Axe
3 Nature's Claim
1 Vengeful Pharaoh

#2 Team Kultainen Apina

Tuomas Myllykoski - Hardened Scales

2 Blast Zone
1 Llanowar Reborn
1 Pendelhaven
4 Inkmoth Nexus
4 Darksteel Citadel
6 Forest
2 Horizon Canopy
4 Hangarback Walker
4 Arcbound Ravager
4 Walking Ballista
4 Arcbound Worker
3 Steel Overseer
3 Scrapyard Recombiner
4 Ancient Stirrings
3 Animation Module
3 Welding Jar
4 Hardened Scales
4 Mox Opal

SB:

3 Damping Sphere
2 Karn, Scion of Urza
3 Grafdigger's Cage
3 Dismember
4 Nature's Claim

Ville Kaukoranta - UW Blade

4 Flooded Strand
6 Snow-Covered Island
2 Snow-Covered Plains
2 Hallowed Fountain
2 Glacial Fortress
2 Celestial Colonnade
1 Mystic Sanctuary
4 Field of Ruin
4 Stoneforge Mystic
4 Snapcaster Mage
4 Spell Queller
1 Vendilion Clique
3 Teferi, Time Raveler
2 Jace, the Mind Sculptor
4 Opt
4 Path to Exile
3 Force of Negation
3 Cryptic Command
2 Spell Snare
1 Sword of Feast and Famine
1 Batterskull

SB:

3 Timely Reinforcements
2 Surgical Extraction
2 Disdainful Stroke
2 Celestial Purge
2 Ashiok, Dream Render
2 Supreme Verdict
1 Batterskull
1 Narset, Parter of Veils

Joonas Kylä-Harakka - Jund

4 Verdant Catacombs
4 Bloodstained Mire
2 Raging Ravine
1 Treetop Village
1 Barren Moor
1 Nurturing Peatland
3 Blackcleave Cliffs
1 Blood Crypt
1 Stomping Ground
2 Overgrown Tomb
2 Swamp
1 Mountain
1 Forest
4 Tarmogoyf
4 Bloodbraid Elf
2 Scavening Ooze
2 Dark Confidant
4 Inquisition of Kozilek
4 Lightning Bolt
2 Fatal Push
2 Thoughtseize
3 Kolaghan's Command
1 Abrupt Decay
1 Maelstrom Pulse
4 Liliana of the Veil
3 Wrenn and Six

SB:

1 Collector Ouphe
2 Alpine Moon
3 Fulminator Mage
1 Ancient Grudge
1 Vraska, Golgari Queen
2 Collective Brutality
2 Plague Engineer
3 Leyline of the Void

Yksilökilpailun tilanne ennen viimeistä turnausta:

1 *Vartiainen, Atte 41
2 Heikinheimo, Mikael 31
3 Juuti, Joel 26
4 Sarja, Risto 26
5 Kaukoranta, Ville 25
6 *Laurila, Janne 25
7 Laitila, Ismo 25
8 Kylä-harakka, Joonas 21
9 Halonen, Teemu 21
10 Himmanen, Joonas 17
11 *Hirsilä, Matias 16
12 Anttila, Markku 15
13 *Korhonen, Niko 15
14 *Miao, Shiyu 15
15 Huttunen, Aaro 14

-----

16 Hirvonen, Samuli 14
17 Ahlberg, Lassi 13
18 HIntikka, Juho 11
19 Myllykoski, Tuomas 10
20 Eerola, Ville 10
21 Niinisalo, Jarno 10
22 Kaitila, Aleksi 9
23 Hallikainen, Jere 8
24 Huttunen, Jani-petteri 8
25 Metsä, Roope 8
26 Kaipainen, Anttu 8
27 Leung, Tomi 8
28 Malm, Janne 8
29 Pitkälä, Aleksi 8
30 Tolvanen, Martti 8
31 Äärelä, Tommi 8
32 Räisänen, Ville 7
33 Pohjola, Jarno 7
34 Argillander, Mikko 7
35 Hämäläinen, Ari 7
36 Lammi, Riku 7
37 Markus, Sebastian 7
38 Ruusuvuori, Juho 7
39 Saarinen, Olli 7
40 Salmenharju, Auvo 7
41 Palsio, Joonas 6
42 Halonen, Erkko 5
43 Hopponen, Juha 5
44 Poumeyrol, Clement 5
45 Saari, Ville 5
46 Vahtera, Mikael 5
47 Vuorinen, Riku 5
48 Komonen, Roope 4
49 Eloranta, Joonas 4
50 Kettunen, Henri 4
51 Partinen, Simo 4
52 Lähteenmäki, Pekka 3
53 Jouste, Erkka 3
54 Forsström, Henrik 3
55 Heikinniemi, Tommi 3
56 Hurskainen; Toni 3
57 Kaijasaari, Ville 3
58 Keskinen, Juho 3
59 Näppi, Mark 3
60 Rouhiainen, Otso 3
61 Kokko, Sami 2
62 Mosio, Alex 2
63 Eskola, Teemu 2
64 Halme, Joonas 2
65 Ruohonen, Jere 2
66 Teräväinen, Ville 2
67 Törnström, Lauri 2
68 Vainio, Aki 2
69 Vanhatupa, Juha-Matti 2
70 Saleva, Kalle 1
71 Salin, Mikko 1
72 Heikkala, Hermanni 1
73 Immonen, Markus 1
74 Kivelä, Matti 1
75 Lehtonen, Eerik 1
76 Muurikainen, Matias 1
77 Möttönen, Timo 1
78 Nyberg, Tuomas 1
79 Ojala, Antti 1
80 Pikkarinen, Oskari 1
81 Poikela, Pasi 1
82 Terho, Antti 1
83 Tikhomirov, Maxim 1
84 Tuomisto, Ville 1
85 Vihanto, Sara 1
86 Virhia, Pekka 1

* varusteluilla pelaajilla on invitational slotti

Ennen viimeistä tiimiturnausta tilanne on kutkuttavan tiukka. Viimeisellä invtitional sijalla ovat tasapisteissä Aaro Huttunen ja Samuli Hirvonen, mutta paremmalla yksittäisellä yksilökisan sijoituksella (Huttusella #2 sija ja Hirvosella #8) Huttunen on nappaamassa viimeisen slotin. Mukana kisassa ovat myös Lassi Ahlberg, Juho Hintikka, Tuomas Myllykoski, Ville Eerola, sekä Jarno Niinisalo. Pää pölkyllä Huttusen ja Hirvosen lisäksi ovat Joonas Himmanen, sekä Markku Anttila. Viimeisessä osakilpailussa on siis todella isot panokset.

Tiimikisan tilanne:

Tiimi                                                       Tiimin PW:T            Tiimikisan pisteet unified modernista              Tiimin kokonaispisteet
Sensein Harjakerho                                     20                                                     1                                                                2 3
Team Kultainen Apina                                 42                                                     3                                                                13
Iso-J                                                               27                                                     1                                                                12
UMA Goyffit                                                  48                                                      5                                                                 9
***BYE***                                                      21                                                      1                                                                 8
"It's turn three boys"                                    18                                                      1                                                                 6
Hyvät Herrat (2.tuotantokausi)                 12                                                                                                                          6
Rollaattori Tuffat                                                                                                                                                                       5
Rahat ja Kolmipyörä                                    27                                                      2                                                                 3
Team OMG                                                    27                                                      2                                                                 2
Satanic Tyrant Werewolf                             7                                                                                                                           2
Superhessut                                                                                                                                                                               2
Avengers                                                                                                                                                                                     2
Emmätiä                                                                                                                                                                                      2
Team Turku & Ex                                                                                                                                                                        1
Kopro Kai                                                       10                                                                                                                         0
Team 0-3 Drop                                                                                                                                                                            0
Team MVP (Mikä V*tun Pori?)                                                                                                                                                 0
Lipevä The Bald and the Beautiful                                                                                                                                           0
Pop-peli Elite Pro Team                                                                                                                                                             0
Rakettiryhmä                                                                                                                                                                               0

#2 sijan myötä Team Kultainen Apina kiri Iso-J:n ohi ja johtaa yhdellä pisteellä ennen viimeistä osakilpailua. UMA Goyffit nousi voitollaan yhdeksään pisteeseen ja toisella perättäisellä voitolla heillä on mahdollisuudet nousta toiseksi tiimikilpailussa. Viimeiseen tiimiturnaukseen viritetään siis jäätävät paineet näille kolmelle tiimilla. Myös yksilökilpailun kannalta viimeinen turnaus on erittäin merkityksellinen.

Vuoden viimeinen turnaus on Team Unified Constructedia, jossa Standard on korvattu Pioneerilla. Eli pelattavat formaatit ovat Pioneer, Modern ja Legacy.

Muistathan, että tiimikisoihin ei tarvitse tulla tiimikilpailun joukkueella. Voit kasata kokonaan uuden joukkueen tai sujahtaa kahden muun tiimiin. Yksilökilpailuun pisteet tulevat sinulle tiimin sijoituksen mukaisesti.

Paikka: Ravintola Artturi

Aika: 8.12, klo 11.00 (tule ilmoittautumaan 10.30 jälkeen)
Hinta: 20e per pelaaja / 60 e per tiimi (60 SDS tikettiä per pelaaja)
Palkinnot: 20 e pooliin per pelaaja Sensei pisteinä miinus tuomaripalkkiot
Formaatti: Team Constructed (Pioneer, Modern, Legacy)
Mukaan: Dekkilista, kynä, noppia, lifepad (saa ostettua paikanpäältä)
REL: Comp REL

Ilmoittautuminen

Uupuuko dekki, mutta haluaisit pelaamaan? Ei hätää, Senseiltä löytyy lukuisia Modern ja Leagacy dekkejä vuokralle. Ota yhteyttä niin saat tarkemmat infot!

Tervetuloa vuoden viimeiseen turnaukseen. Tiimiturnauksen ovat Magicin suola, joten nyt tiimi kasaan ja nimeä listaan!

Lopuksi vielä  kaunis Jeskai Miracles by Juho Hintikka:

4 Scalding Tarn
4 Mystic Sanctuary
4 Flooded Strand
1 Polluted Delta
2 Hallowed Fountain
1 Sacred Foundry
2 Steam Vents
3 Snow-Covered Island
1 Snow-Covered Mountain
1 Snow-Covered Plains
2 Jace, the Mind Sculptor
3 Teferi, Time Raveler
3 Snapcaster Mage
2 Terminus
2 Bonfire of the Damned
1 Entreat the Angels
4 Serum Visions
1 Fact or Fiction
2 Hieroglyphic Illumination
4 Path to Exile
3 Lightning Helix
2 Izzet Charm
2 Censor
3 Force of Negation
3 Cryptic Command

SB:

2 Relic of Progenitus
1 Timely Reinforcements
2 Ashiok, Dream Render
2 Disdainful Stroke
1 Force of Negation
2 Alpine Moon
3 Monastery Mentor
2 Stony Silence